Decizie amânatăCosmin Iftode / SportPictures.eu
29 Iul 2015

Decizie amânată

Remiză în primul act al disputei dintre Steaua și Partizan Belgrad în turului 3 preliminar al UEFA Champions League. Veniți la București încrezători că vor obține victoria, tinerii jucători ai campioanei Serbiei au dictat cursul jocului în marea majoritate a partidei și au supus unei presiuni constante ”unsprezecele” trimis în teren de Mirel Rădoi.

Cu Alcenat în banda dreaptă, Toșca în locul lui Guilherme pe stânga și Hamroun suplinind din startul partidei absența lui Stanciu, Steaua nu a avut consistența necesară pentru a construi acțiuni coerente în treimea adversă. Algerianul a fost cel mai periculos om al roș-albaștrilor, apărând la finalizare în două rânduri, dar ocaziile nu au fost fructificate. De partea cealaltă, Cojocaru a avut reflexe de zile mari la șuturile lui A. Zivkovic și Babovic din minutul 24 și a menținut pulsul Stelei la cote normale în fața asaltului unei echipe în jocul căreia s-a remarcat coeziunea unui lot ce joacă de mai multă vreme împreună. Până la finalul reprizei Hamroun mai iese la rampă în două rânduri, în minutul 31 când a trecut puțin pe lângă centrarea lui Alcenat de pe partea dreaptă și în ultimul minut al reprizei cu un șut la colțul scurt reținut de portarul Zivkovic.

La reluare, în minutul 48 Adi Popa face două driblinguri în careul advers, dar șutul său din 11 metri lateral dreapta nu prinde cadrul porții oaspeților, apoi la trei minute distanță Hamroun trimite o torpilă de la 30 de metri pe care portarul advers o respinge de sub transversală. Elanul Stelei este frânt în minutul 63 de Vulicevic, fundașul dreapta al sârbilor înscriind cu un șut la colțul lung după o acțiune de atac la care flancul stâng al Stelei a fost lăsat descoperit. Alcenat crește ritmul acțiunilor de atac ale gazdelor și trimite centrări din ce în ce mai bune în careul lui Partizan. Așa a fost și în minutul 67 când Hamroun și Tudorie ratează întâlnirea cu balonul centrat, iar fundașul dreapta a fost la originea acțiunii din minutul 76 când balonul a circulat către axul central și succesiv Chipciu, Hamroun și Toșca au șutat către poarta adversă. Steliștii nu coboară din atac, Tudorie este aproape de a ajunge primul la o minge de angajament trimisă pe culoar de Chipciu, iar în minutul 81 Varela aduce din nou speranța în inimile steliștilor după ce a marcat cu capul din centrarea din lovitură liberă a lui Hamroun. Elanul a fost temporizat de oaspeți, care au reușit să iasă treptat din corzi și cu ultimele resurse de energie construiesc o fază de atac ce îl lasă pe Brasanac la 8 metri singur cu Cojocaru, dar mijlocașul oaspeților a reluat mult pe lângă poartă. La câteva secunde distanță roș-albaștrii puteau trece de la agonie la extaz, Hamroun șutând din careul advers și portarul oaspeților respingând in extremis cu piciorul.

La finalul partidei tabela indică Steaua – Partizan 1-1 (0-0), rezultat complicat pentru elevii lui Rădoi din perspectiva meciului retur ce se desfășoară în infernul de la Belgrad.

Steaua (antrenor Mirel Rădoi): Cojocaru - Alcenat, Papp, Varela, Toşca - Muniru, Breeveld (min. 75 Tahar) - A. Popa (min. 65 Tudorie), Hamroun (min. 90+2 Mihalcea), Chipciu - Tade

Partizan (antrenor Zoran Milinkovici): Z. Zivkovic - Vulicevic, Balazic, Fabricio, N. Petrovic - Jetovic - A. Zivkovic, Babovic, Brasanac, Oumarou (min. 70 Ninkovic) - Bojinov (min. 20 Saponjic)