Debut cu victorie pentru Olimpia Cluj în Liga CampionilorMircea Rosca / SportPictures.eu
23 Aug 2017

Debut cu victorie pentru Olimpia Cluj în Liga Campionilor

Olimpia Cluj a luat startul cu un succes în preliminariile Ligii Campionilor. Campioana României s-a impus cu scorul de 1-0 în fața formației Zhytlobud-2 Harkov, în urma golului înscris de Cristina Carp, în minutul 33 al partidei.

Ardelencele au dominat partida care s-a disputat pe Cluj Arena, Andreea Voicu ratând prima ocazie în minutul 6 al meciului. Antrenorul Marius Suller a efectuat toate cele trei schimbări pe parcursul partidei. Prima a avut loc în startul reprizei secunde, americanca Hannah Leinert fiind înlocuită de Ciolacu. Celelalte două au avut loc în minutul 65, când Voicu i-a cedat locul lui Bătea, respectiv 77, când Havriștiuc a fost înlocuită de Nagy.

Olimpia Cluj: McVicker – Gorea, Havriștiuc, Meluță, Giurgiu – Voicu, Bortan (C), Vătafu – Leinert, Carp, Lunca
Harkov:  Bondarchuk – Vasylysuk, Podolska, Khodyreva, Korsun – Polyukhovych, Tomylko (Skorynina, 46’) – Kravchuk (Holovach, 66’), Andrukhiv, Malakhova (Diatel, 46’) – Kalinina (C)

Programul celorlalte partide ale Olimpiei

25 august
Olimpia Cluj - Swansea City

28 august
Hibernian - Olimpia Cluj

În faza eliminatorie a UEFA Women's Champions League se califică echipa aflată pe prima poziție și un singur „loc 2” din celelalte zece grupe.

sursa: frf.ro