De trei puncte speranțeAlexandru Hojda / Mediafax Foto
08 Mai 2014

De trei puncte speranțe

În lupta fratricidă dintre FC Brașov și Corona Brașov victoria a fost de partea celor care au mai multă nevoie de ea. Un meci fără valențe spectaculare deosebite a fost decis în minutul 31 de un gol norocos marcat de Bruno Madeira. La o pătrundere pe partea dreaptă a lui Szekely, acesta centrează din apropierea liniei de fund către limita careului mic unde apare Bruno Madeira și reia balonul către poarta lui Dănălache. Mingea trimisă cu pământul îl păcălește pe goalkeeper-ul Coronei și intră în poartă sub transversală. În finalul primei reprize Szekely are șansa de a dubla avantajul, dar nu reușește să-l învingă pe Dănălache cu un șut slab. În repriza secundă nu se întâmplă nimic notabil în afara eliminării lui Homei datorită primirii celui de-al doilea cartonaș galben.

FC Brașov – Corona 1-0 (0-0) și ”stegarii” fac 36 de puncte, un pas important pentru evitarea retrogradării.

FC Braşov (antrenor Cornel Țălnar): Iacob - Vagner, Santos, Machado, Ionescu (min. 82 Da Silva) - Bruno Madeira, Mateiu – Szekely (min. 70 Străuţ), Grigorie, Aganovic – Cristea (min. 59 Fonseca)

Alte rezerve: Mutu, Leko, Surdu, Dias

Corona Braşov (antrenor Daniel Bona): Dănălache - Homei, Forika, Istrofor, Mendizov (min. 46 Munteanu) – Stănescu (min. 76 Fl. Manea), Dâlbea, Miranda, Leonte (min. 68 Popa) -  Buş, Dedu

Alte rezerve: Gâtej, Balint, A. Manea, Dănilă