Danzio Timişoara a găsit atuul victorieiSportPictures.eu
02 Mar 2014

Danzio Timişoara a găsit atuul victoriei

În a patra zi a etapei cu numărul 22 din Liga Naţională de Baschet feminin, duminică, 2 martie, s-a disputat cea dea şaptea partidă, între Danzio Timişoara - locul 9 şi CSBT Alexandria - locul 5.

Timişorencele s-au străduit pe toată durata partidei să găsească atuul care să aducă un plus pe tabelă, pentru a demonstra în teren că avantajul propriilor suporteti “taie” poziţia mai bună din clasament a vizitatoarelor.

Danzio a început cu un elan de 8-0, apoi s-a menţinut în avantaj, fără să fie egalată sau depăşită pe durata celor 10 minute din primul sfert, închis la 15-14. În minutul 10:10 din al doilea sfert, Sipos aduce formaţia din Alexandria pentru prima dată în avantaj, cu un coş de trei puncte, apoi colegele sale susţin “strocul” şi conduc la rândul lor întregul sfert, cu două mici excepţii când au fost egalate la 17-17 şi 19-19. La pauză, CSBT Alexandria impunea scorul de 35-39.

Sfertul trei părea să fi fost cel decisiv pentru soarta jocului. Danzio egalează mai întâi la 39-39, apoi la 41-41 şi ridică un avantaj de nouă puncte (56-47, 59-50 şi 61-52), semn că a găsit “atuul” cu care să “taie” jocul oaspetelor. Ultimul sfert contrazice teoria din sfertul trei, formaţia vizitatoare reuşind o urmărire de aproape şase minute pentru egalitatea 68-68. Aveau să fie ultimele puncte înscrise pentru CSBT Alexandria, dar nu şi pentru Danzio, care se desprinde iar, de data aceasta pentru cele două puncte din clasament:

BCM Danzio Timişoara - CSBT Alexandria 75 - 68 (15-14, 20-25, 26-13, 14-16)

Cele mai multe puncte au fost aduse de B. Pesovici (Danzio) – 17 puncte şi de T. Principe (CSBT) – 24 de puncte.

Sâmbătă, 1 martie, s-au mai jucat trei partide din etapa a 22-a a LNB feminin, încheiate cu victorii pentru gazde:

ACS Sepsi SIC – CS Rapid Bucureşti 110-67 (23-19, 30-20, 23-11, 34-17)

Formaţia din Sfântu Gheorghe a dominat partida în totalitate, forţând desprinderea din primul sfert, apoi consolidând avantajul terenului şi al poziţiei mai bune din clasament cu tot mai multe puncte înscrise. Rapidistele nu au făcut faţă atacurilor, dar s-au străduit să contribuie la spectacolul sportiv.

Marcatoarele de top: S. Prahalis – 34 de puncte (Sepsi) şi F. Diaconu – 39 de puncte (Rapid).

Univ. Cluj Napoca – CS Municipal Satu Mare 80 – 69 (24-22, 18-15, 13-20, 25-12)

Victoria clujencelor s-a arătat doar în sfertul al patrulea, după o primă repriză în care au condus modest petabelă şi chiar au fost conduse în sfertul trei. Meciul, pe ansamblu, a fost echilibrat, cu 11 răsturnări de scor şi 9 egaluri.

Marcatoare de top: J. Kajdacsi (U Cluj) a marcat 20 de puncte, iar A. Orosz a înscris 22 de puncte pentru CS Municipal.

Olimpia CSU Braşov – Universitatea CSM Oradea 87 – 68 (17-22, 20-14, 22-12, 28-20)

Marcatoare de top: Z. Kovacevic (Olimpia) – 28 de puncte şi S. Ashford (CSM Oradea) – 27 de puncte.