Volei
DA1M: Victorie ”mică”, dar importantăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Ian 2017

DA1M: Victorie ”mică”, dar importantă

Divizia A1 de volei masculin s-a reluat astăzi după pauza de iarnă cu un meci ce poate fi considerat oricând o finală de cupă sau de campionat. Chiar dacă în prezent se află numai pe locul 7, gazdele de la Știința Explorări Baia Mare au oferit propriilor suporteri bucuria revenirii în meci după ce era condusă cu 2:0 la seturi de liderul Steaua București.

Oaspeții au controlat primele două seturi și păreau că pot închide partida în minim de seturi, însă elevii lui Marius Botea și Sorin Pop au crescut treptat nivelul și au întors soarta meciului câștigând setul al treilea. Roș-albaștrii au abordat mai încrezători setul 4 în care au condus în permanență până la 20:18, dar băimărenii au revenit și cu un efort frumos au amânat decizia pentru tiebreak. Aici diferența a fost făcută pe final de steliști, care pleacă de la Baia Mare cu două puncte, o victorie ”mică”, dar importantă în ecuația clasamentului.

Jucătorii pregătiți de Bogdan Tănase și Răzvan Roșu au acumulat 36 de puncte și așteaptă replica zălăuanilor, aflați în fața unui meci dificil în deplasare la Craiova. Partida se va disputa mâine și va fi transmisă în direct începând cu ora 15:00 de canalul Digi Sport 4.

Programul complet și rezultatele înregistrate în etapa a 14-a sunt următoarele:

Vineri, 20 ianuarie

CS Știința Explorări Baia Mare - CSA Steaua București  2:3 (17:25, 21:25, 25:22, 25:23, 13:15)