Volei
DA1M: Tricolorul termină sezonul regulat pe locul 2Mircea Rosca / SportPictures.eu
19 Feb 2018

DA1M: Tricolorul termină sezonul regulat pe locul 2

Două partide din două etape diferite s-au jucat astăzi la Ploiești și Timișoara. Derbiul penultimei etape a sezonului regulat s-a jucat pe terenul echipei clasate pe locul secund, Tricolorul reușind să treacă peste un prim set cedat la mare luptă și să administreze o înfrângere în patru seturi celor de la ACS Volei Municipal Zalău. Rezultatul îi apropie pe ploieșteni la un punct de Steaua, roș-albaștrii având însă un meci simplu în propriul fief cu CSS 2 CNE UKRO Baia Mare. În același timp, Tricolorul și-a asigurat locul secund în fața celor de la Arcada. Gălățenii au încheiat rapid conturile în partida din Banat cu CSU UV Timișoara, petrecând o oră și 11 minute pe terenul ultimei clasate și de pe poziția a treia a podiumului începe să își facă calculele pentru play-off.

Meciurile rămase de disputat din sezonul regulat sunt programate sâmbătă, cel mai interesant fiind cel de la Craiova dintre SCM și CSM București, o victorie de trei puncte a gazdelor putând strânge lupta pentru locurile de Cupa Challenge.

Rezultatele înregistrate în etapa a 21-a sunt următoarele:

Sâmbătă, 17 februarie

CSS 2 CNE UKRO Baia Mare - CS Unirea Dej  0:3 (14:25, 11:25, 16:25)

CSM București - CSA Steaua București  0:3 (21:25, 26:28, 25:27)

CS Dinamo București - CS ”U” Cluj  3:1 (25:13, 28:30, 25:10, 28:26)

CS Știința Explorări Baia Mare - CSU UV Timișoara  3:0 (25:17, 25:17, 25:16)

CS Arcada Galați - SCMU Craiova (s-a jucat la Craiova)  3:1 (24:26, 25:23, 28:26, 25:23)

Luni, 19 februarie

LMV Tricolorul Ploiești - ACS Volei Municipal Zalău  3:1 (25:27, 25:14, 25:15, 25:17)

A început deja ultima etapă a sezonului regulat, programul și rezultatele înregistrate fiind următoarele:

Miercuri, 7 februarie

CS Unirea Dej - LMV Tricolorul Ploiești  2:3 (25:21, 20:25, 23:25, 25:17, 17:19)

CSU UV Timișoara - CS Arcada Galați  0:3 (20:25, 15:25, 15:25)