Volei
DA1M: Tricolorul relansează lupta pentru titluRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Mar 2018

DA1M: Tricolorul relansează lupta pentru titlu

Meci important în sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazu” între primele două clasate CSA Steaua și ocupanta locului secund LMV Tricolorul Ploiești. Veniți în Capitală cu un handicap de patru puncte față de steliști, ploieștenii au obținut o victorie nesperat de ușoară, în trei seturi, beneficiind de o prestație slabă a elevilor lui Bogdan Tănase.

O sumedenie de greșeli neforțate și servicii ratate ale steliștilor au pus pe tavă oaspeților puncte care au cântărit foarte mult în startul partidei și au accelerat decizia în primul set. Partea a doua a jocului a fost una în care steliștii au fost cei care au dus trena trupei pregătite de Sergiu Stancu, iar pe final de set Kroiss, Stulenkov, Bissette, Bartha, Olteanu și colegii lor s-au distanțat decisiv. Cu un serviciu mai exact și cu Matei, Cubrilo și Cherbeleață mai exacți, roș-albaștrii au fost la cârma setului al treilea, dar după al doilea time-out tehnic ploieștenii au revenit și au închis partida.

Rezultatul îi apropie pe ploieșteni la un punct în urma Stelei, returul din deplasare putând fi capital pentru bucureșteni în lupta pentru titlu.

Programul și rezultatele înregistrate în etapa a 2-a a fazei secunde:

Vineri, 9 martie

CSM București - CS Arcada Galați  0:3 (19:25, 21:25, 20:25)

Sâmbătă, 10 martie

SCMU Craiova - ACS Volei Municipal Zalău  3:0 (25:17, 25:21, 25:17)

CSU UV Timișoara - CS ”U” Cluj (s-a jucat la Cluj)  1:3 (19:25, 25:22, 22:25, 26:28)

CSS 2 CNE UKRO Baia Mare - CS Unirea Dej  0:3 (18:25, 20:25, 14:25)

CS Dinamo București - CS Știința Explorări Baia Mare  3:1 (22:25, 25:20, 25:22, 28:26)

Luni, 12 martie

CSA Steaua București - LMV Tricolorul Ploiești  0:3 (16:25, 22:25, 23:25)

Miercuri, 7 martie s-a disputat partida Unirea Dej - CSS 2 CNE UKRO Baia Mare 3:0 (25:8, 25:15, 25:19), meci în devans contând pentru etapa a 7-a a fazei a doua în grupa locurilor 7-12.