Volei
DA1M: Suspans în Ștefan cel MareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Ian 2018

DA1M: Suspans în Ștefan cel Mare

Etapa a 16-a a Diviziei A1 de volei masculin a continuat astăzi cu grosul partidelor. Două victorii detașate, cea a gazdelor de la Ploiești și cea a oaspeților de la Cluj, au fost completate de o surpriză și un meci tensionat decis în tiebreak.

Arcada a scăpat printre degete toate punctele în deplasarea de la Baia Mare cu Știința Explorări, echipă ce își caută forma din sezonul trecut. Jucătorii antrenați de Marius Botea au evoluat cu ambiție și au pus capăt unei serii de patru înfrângeri consecutive cu un succes în patru seturi ce îi ajută să recupereze din distanța ce îi separa de Dinamo.

Alb-roșiii au fost protagoniștii unui meci de mare încărcătură, cu răsturnări de scor, în urma căruia au învins în set decisiv pe CSM București. Un set de debut echilibrat a fost urmat de unul dominat clar de dinamoviști pentru ca următoarele două să aibă aceeași desfășurare, dar în favoarea ”tigrilor”, pentru ca decisivul să fie controlat în mare parte de gazde.

Victoria de două puncte îi urcă pe dinamoviști pe locul 7, la egalitate de puncte cu Unirea Dej, care are un joc mai puțin disputat, mâine în ultima partidă a rundei dejenii urmând a juca în deplasare pe terenul ultimei clasate.

Programul etapei a 16-a este următorul:

Marți, 23 ianuarie

ACS Volei Municipal Zalău - CSA Steaua București  0:3 (23:25, 22:25, 20:25)

Miercuri, 24 ianuarie

CS ”U” Cluj - SCMU Craiova  0:3 (13:25, 10:25, 10:25)

CS Dinamo București - CSM București  3:2 (25:23, 25:15, 20:25, 12:25, 15:12)

LMV Tricolorul Ploiești - CSS 2 CNE UKRO Baia Mare  3:0 (25:14, 25:10, 25:14)

CS Știința Explorări Baia Mare - CS Arcada Galați  3:1 (25:20, 15:25, 25:23, 25:21)