Volei
DA1M: Spectacol la Dobroești și CraiovaSabin Malisevschi / SportPictures.eu
17 Feb 2018

DA1M: Spectacol la Dobroești și Craiova

Steaua a trecut de șocul înfrângerii pe teren propriu cu Arcada și a refăcut distanța de patru puncte față de Tricolorul. Astăzi, elevii lui Bogdan Tănase au plecat cu toate cele trei puncte din sala de la Dobroești la finele partidei în care gazdă a fost CSM București, echipă ce venea după patru victorii succesive. În pofida rezultatului categoric, 3:0, meciul a fost unul foarte echilibrat, roș-albaștrii reușind să gestioneze cu maturitate finalurile de set și să facă diferența în prelungiri.

Cu o etapă înainte de terminare, Steaua și-a asigurat titlul de campioană a sezonului regulat și așteaptă acum rezultatul meciului de luni de la Ploiești pentru a vedea dacă avansul față de urmăritoarea sa ar putea crește după partida de peste o săptămână cu CSS 2 CNE UKRO Baia Mare.

Un alt meci spectaculos al etapei a 21-a a Diviziei A1 de volei masculin a fost cel de la Craiova, în care Arcada a contat ca gazdă în întâlnirea cu SCM din localitate. Elevii lui Dănuţ Pascu au încercat să țină piept gălățenilor și a rezultat un joc captivant, cu răsturnări de scor și patru seturi încheiate la limită. Cu această victorie și cu înfrângerea suferită de ”tigri”, Arcada își consolidează poziția de pe ultima treaptă a podiumului la trei puncte în urma Tricolorului. În celelalte trei meciuri disputate notăm rezultate scontate în întâlnirile de la Baia Mare și un meci animat în sala din Ștefan cel Mare.

Rezultatele înregistrate în etapa a 21-a sunt următoarele:

Sâmbătă, 17 februarie

CSS 2 CNE UKRO Baia Mare - CS Unirea Dej  0:3 (14:25, 11:25, 16:25)

CSM București - CSA Steaua București  0:3 (21:25, 26:28, 25:27)

CS Dinamo București - CS ”U” Cluj  3:1 (25:13, 28:30, 25:10, 28:26)

CS Știința Explorări Baia Mare - CSU UV Timișoara  3:0 (25:17, 25:17, 25:16)

CS Arcada Galați - SCMU Craiova (s-a jucat la Craiova)  3:1 (24:26, 25:23, 28:26, 25:23)

Luni, 19 februarie

LMV Tricolorul Ploiești - ACS Volei Municipal Zalău

Tot luni este programată partida CSU UV Timișoara - CS Arcada Galați, meci în devans din ultima etapă a sezonului regulat. Din etapa a 22-a s-a mai disputat miercuri, 7 februarie partida CS Unirea Dej - LMV Tricolorul Ploiești 2:3 (25:21, 20:25, 23:25, 25:17, 17:19).