Volei
DA1M: Ploieștenii înving în tiebreakRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Apr 2018

DA1M: Ploieștenii înving în tiebreak

Campionatul Diviziei A1 de volei masculin se apropie de final, la acest final de săptămână fiind programate restul meciurilor etapei a 7-a a fazei secunde, după ce la începutul lunii martie la Dej s-a jucat în devans un meci din grupa locurilor 7-12. Astăzi s-au disputat două jocuri din grupa de elită, în ambele impunându-se gazdele.

La Zalău meciul a avut o desfășurare liniară, după un prim set echilibrat oaspeții de la SCMU Craiova scăzând treptat ritmul și cedând în minim de seturi. Leo Dal Bosco, aflat la al cincilea sezon în tricoul celor de la ACS Volei Municipal Zalău, a fost cel mai eficient jucător al gazdelor cu 22 de puncte reușite din 17 atacuri, 3 blocaje și 2 ași.

Un alt scenariu l-a avut meciul din sala Olimpia din Ploiești, acolo unde Steaua a revenit de la 0:2 la seturi și a cedat dramatic în decisiv, diferența făcându-se de la 12:12 în mini-set. Un atac în bandă al lui Ghionea a adus în avantaj Tricolorul, apoi Stulenkov a mărit diferența cu un blocaj inspirat, pentru ca Jorna să atace decisiv pentru două puncte ce duc echipa ploieșteană cu un pas în direcția titlului.

Programul și rezultatele înregistrate în etapa a 7-a a fazei secunde:

Miercuri, 7 martie

CS Unirea Dej - CSS 2 CNE UKRO Baia Mare  3:0 (25:8, 25:15, 25:19)

Vineri, 13 aprilie

ACS Volei Municipal Zalău - SCMU Craiova  3:0 (25:23, 25:20, 25:17)

LMV Tricolorul Ploiești - CSA Steaua București  3:2 (26:24, 25:21, 22:25, 23:25, 15:12)