Volei
DA1M: Meciuri disputate în grupa locurilor 7-12Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Mar 2018

DA1M: Meciuri disputate în grupa locurilor 7-12

Ieri s-au disputat meciurile etapei a doua a grupei locurilor 7-12, una fără surprize în care în sala Dinamo din Capitală s-a jucat cea mai echilibrată întâlnire.

Echipa gazdă a trecut în patru seturi de Știința Explorări Baia Mare, însă oaspeții au fost aproape de a întoarce soarta ultimului set după ce au fost conduși cu 24:21 și de a pleca cu cel puțin un punct din șoseaua Ștefan cel Mare. Cu cele trei puncte acumulate, Dinamo face 34 și trece pe poziția a doua a clasamentului după Unirea Dej, echipa din orașul de pe Someș disputând în această săptămână ambele meciuri ale acestei faze contra celor de la CSS 2 CNE UKRO Baia Mare. Cu șase puncte obținute fără a fi în vreun fel contestate de a doua echipă a județului Maramureș, dejenii au acumulat 36 și se pregătesc să primească etapa viitoare vizita formației din Capitală. La Cluj, ”șepcile roșii” au avut ceva bătăi de cap cu ”lanterna roșie” CSU UV Timișoara, bănățenii având șansa de a pleca cu un punct nesperat după ce au avut 24:22 în setul al patrulea.

În partida din grupa locurilor 1-6 dintre SCMU Craiova și ACS Volei Municipal Zalău gazdele s-au impus în minim de seturi și s-au apropiat la două lungimi în spatele echipei sălăjene într-o dispută pentru locul al patrulea. Mâine, în Sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazu”, este programată partida cap de afiș a rundei, derbiului de clasament dintre CSA Steaua București și LMV Tricolorul Ploiești.

Programul și rezultatele înregistrate în etapa a 2-a a fazei secunde:

Vineri, 9 martie

CSM București - CS Arcada Galați  0:3 (19:25, 21:25, 20:25)

Sâmbătă, 10 martie

SCMU Craiova - ACS Volei Municipal Zalău  3:0 (25:17, 25:21, 25:17)

CSU UV Timișoara - CS ”U” Cluj (s-a jucat la Cluj)  1:3 (19:25, 25:22, 22:25, 26:28)

CSS 2 CNE UKRO Baia Mare - CS Unirea Dej  0:3 (18:25, 20:25, 14:25)

CS Dinamo București - CS Știința Explorări Baia Mare  3:1 (22:25, 25:20, 25:22, 28:26)

Luni, 12 martie

CSA Steaua București - LMV Tricolorul Ploiești

Miercuri, 7 martie s-a disputat partida Unirea Dej - CSS 2 CNE UKRO Baia Mare 3:0 (25:8, 25:15, 25:19), meci în devans contând pentru etapa a 7-a a fazei a doua în grup