Volei
DA1M: Liderul, în pierdere de vitezăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Mar 2016

DA1M: Liderul, în pierdere de viteză

SCMU Craiova a cedat surprinzător un punct pe teren propriu în partida contra ploieștenilor de la Tricolorul din cadrul etapei a 19-a a Diviziei A1 de volei masculin. Oaspeții au pornit curajos în meci și au câștigat primul set, apoi s-au ținut bine în seturile 3 și 4, ambele încheiate în prelungiri de elevii lui Marian Anton și Mădălin Marinescu. Ei nu au lăsat garda jos nici în tiebreak, conducând cu 8-6, însă liderul a revenit și s-a impus la 11.

Jucătorii antrenați de Dănuț Pascu au profitat, totuși, de înfrângerea suferită de zălăuani în derby-ul de la Baia Mare și au acum 3 puncte în fața echipei clasate pe locul 2. Arcada a trecut în minim de seturi de bănățeni și ținând cont că etapa viitoare vor obține încă trei puncte din programarea cu Tomis și-a asigurat și matematic locul în play-off.

Dinamo și CSM București au învins în prelungiri, fapt de care profită, chiar fără să joace, echipa din Piatra Neamț și ultimele trei etape ale sezonului regulat se anunță a fi interesante din punctul de vedere al luptei pentru ultimul loc ce aduce salvarea de la play-out.

Iată programul etapei a 19-a:

Arcada Galați - AS Volei Club Caransebeș  3:0 (25:16, 25:18, 25:23)

CS Dinamo București - Universitatea Cluj  3:2 (25:21, 22:25, 27:25, 23:25, 15:8)

CSM București - Unirea Dej  3:2 (25:18, 23:25, 25:22, 18:25, 15:9)

Știința Explorări Baia Mare - ACS Volei Municipal Zalău  3:2 (17:25, 25:17, 20:25, 25:22, 15:12)

SCMU Craiova - Tricolorul LMV Ploiești  3:2 (21:25, 25:17, 26:24, 24:26, 15:11)

Partida VCM LPS Piatra Neamț - CVM Tomis Constanța a fost omologată cu scorul de 3:0 (25:0, 25:0, 25:0) pentru gazde deoarece echipa constănțeană s-a retras din campionat.