Volei
DA1M: Dramatism la Zalău și BucureștiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Mar 2017

DA1M: Dramatism la Zalău și București

Zalăul a învins pe teren propriu campioana SCMU Craiova după un meci de înaltă încărcătură și a mai făcut un pas spre titlu. Un prim set câștigat cu 31:29 după ce ambele echipe au avut pe rând șansa de a-l închide le-a conferit o doză consistentă de moral gazdelor, intens susținute de un public bun cunoscător al voleiului. Câștigând și setul secund, de această dată cu o diferență de 5 puncte, zălăuanii se îndreptau spre o victorie în minim de seturi însă oltenii s-au activat și au câștigat setul 3 pentru a relansa jocul. A urmat un set 4 electrizant, în care gazdele au condus cu 20:17, craiovenii s-au apropiat la doar un punct de a egala la seturi, 23:24, dar elevii lui Marian Constantin cu Gontariu și Leo Dal Bosco între protagoniști au obținut cele trei puncte ce îi despărțeau de victorie.

În celelalte partide din grupa locurilor 1-6 Tricolorul a provocat a șaptea înfrângere a celor de la CSM București, partea bună fiind că ”tigrii” au reușit să câștige primul set după mai bine de o lună de zile. Într-un meci terminat târziu în noapte, Arcada a învins în capitală pe Steaua după un meci de mare dramatism și pleacă la Galați cu trei puncte ce îi urcă pe locul 2.

În grupa locurilor 7-12 favoritele s-au impus și în urma rezultatelor înregistrate clujenii i-au egalat pe dejeni și suspansul continuă în lupta pentru evitarea retrogradării.

Rezultatele înregistrate în etapa a 26-a sunt următoarele:

Miercuri, 29 martie

ACS Volei Municipal Zalău - SCMU Craiova  3:1 (31:29, 25:20, 21:25, 26:24)

CSA Steaua București - CS Arcada Galați  1:3 (20:25, 25:23, 25:27, 23:25)

CSM București - LMV Tricolorul Ploiești  1:3 (25:23, 22:25, 8:25, 16:25)

VCM LPS Piatra Neamț - CS "U" Cluj  1:3 (21:25, 18:25, 25:19, 19:25)

CS Știința Explorări Baia Mare - CS Unirea Dej  3:1 (23:25, 25:17, 25:15, 25:14)

CS Volei Caransebeș - CS Știința Bacău  3:1 (25:14, 26:24, 21:25, 25:21)