Volei
DA1M: Dinamo ia două puncte în fața campioaneiSorin Pană / SportPictures.eu
26 Feb 2021

DA1M: Dinamo ia două puncte în fața campioanei

Dinamo învinge în tiebreak campioana Arcada și pune presiune pe SCMU Craiova și CSA Steaua în lupta pentru locurile 1-4, cele două urmând a se întâlni în meci direct sâmbătă în cetatea Băniei.

Turneul cu numărul 3 al returului Diviziei A1 de volei masculin a început, așadar, sub bune auspicii din punct de vedere al spectacolului, iar perspectivele sunt optimiste. Astăzi, în sala Dinamo gazdele au câștigat la limită primul set, însă gălățenii, cu olandezul Niels Klapwijk (24 de puncte în meci) și croatul Filip Sestan (23), au luat următoarele două seturi și au cedat greu setul 4 în prelungiri. Tiebreak-ul a fost dominat de gazde, care au reușit să aplice Arcadei cea de-a doua înfrângere a sezonului. Cei mai buni jucători ai învingătorilor au fost muntenegreanul Bozidar Cuk, cu 20 de puncte şi Gabriel Cherbeleaţă, cu 18 puncte.