Volei
DA1M: Craiovenii își păstrează invincibilitateaBogdan Danescu / Mediafax Foto
06 Dec 2015

DA1M: Craiovenii își păstrează invincibilitatea

După o deplasare complicată la Ploiești, SCMU Craiova a păstrat imaculată rubrica ”înfrângeri” din clasamentul Diviziei A1 de volei masculin și păstrează o distanță de trei puncte în fața ocupantei locului 2.

AS Volei Club Caransebeș au învins și ei o echipă cu evoluții apreciate în cupele europene, o importanță deosebită în stabilirea cursului meciului având setul al treilea, decis după prelungiri. Zălăuanii s-au impus în minim de seturi pe propriul teren cu CS Știința Explorări Baia Mare și îi talonează pe oaspeți în ierarhia campionatului, urcând pe ultima poziție ce asigură accesul în semifinale.

Tot în trei seturi, dar câștigate la scoruri mult mai strânse, au învins și constănțenii pe ”lanterna roșie” VCM PLS Piatra Neamț și după ce s-a scurs o treime din campionat continuă să spere că va prinde un loc între primele 4. În duelurile din partea inferioară a clasamentului s-au impus gazdele, cu CS "U" Cluj obținând prima victorie din acest campionat, iar CS Unirea Dej învingătoare în tiebreak cu una dintre contracandidatele la obținerae unui loc ce îi salvează de participarea în play-out.

Iată rezultatele meciurilor desfășurate în etapa a 8-a:

Vineri, 4 decembrie

CS "U" Cluj - CS Dinamo București  3:1 (25:18, 25:19, 18:25, 25:23)

Sâmbătă, 5 decembrie

AS Volei Club Caransebeș - CS Arcada Galați  3:1 (27:25; 20:25; 32:30; 25:22)

CS Unirea Dej - CSM București  3:2 (22:25, 25:21, 18:25, 25:22, 15:10)

LMV Tricolorul Ploiești - SCMU Craiova  1:3 (25:19, 19:25, 21:25, 17:25)

Duminică, 6 decembrie

CVM Tomis Constanța - VCM PLS Piatra Neamț  3:0 (26:24, 28:26, 25:18)

ACS Volei Municipal Zalău - CS Știința Explorări Baia Mare  3:0 (25:21, 25:18, 25:23)