Volei
DA1M: Arcada pune presiuneRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Mar 2018

DA1M: Arcada pune presiune

Sfârșit de săptămână aglomerat pentru iubitorii voleiului masculin. Început de ieri cu un meci în devans între cele două formații băimărene, week-end-ul la fileu a continuat astăzi cu alte trei partide, capul de afiș fiind cea de la Galați dintre Arcada și SCMU Craiova. Oaspeții s-au trezit prea târziu, abia în setul al treilea, când au revenit de la 24:21 pentru a avea minge de set 24:25, dar gălățenii au reușit să pună capăt partidei cu trei puncte consecutive. Cu cele trei puncte de astăzi, Arcada egalează la puncte, 62, pe CSA Steaua, militarii urmând să evolueze mâine la Dobroești cu ultima clasată în grupa locurilor 1-6, CSM București.

În grupa locurilor 7-12 s-au înregistrat victorii preconizate la Baia Mare și Dej în primele meciuri dintre CSS 2 CNE UKRO și Dinamo București, respectiv Unirea și CSU UV Timișoara. Mâine se vor disputa în aceleași localități meciurile retur din ultima etapă a fazei a doua a campionatului, motivele fiind cele pecuniare. Performera acestui sfârșit de săptămână este CSS 2 CNE UKRO Baia Mare, care va susține luni al patrulea meci în patru zile consecutive.

Programul și rezultatele înregistrate în etapa a 5-a a fazei secunde:

Sâmbătă, 24 martie

CS Arcada Galați - SCMU Craiova  3:0 (25:18, 25:18, 27:25)

CSS 2 CNE UKRO Baia Mare - CS Dinamo București  0:3 (19:25, 20:25, 16:25)

CS Unirea Dej - CSU UV Timișoara  3:1 (25:23, 25:23, 20:25, 26:24)

Duminică, 25 martie

CSM București - CSA Steaua București

Luni, 26 martie

ACS Volei Municipal Zalău - LMV Tricolorul Ploiești

CS ”U” Cluj - CS Știința Explorări Baia Mare

Vineri, 23 martie s-a disputat partida CSS 2 CNE UKRO Baia Mare - CS Știința Explorări Baia Mare 0:3 (12:25, 19:25, 24:26), meci în devans contând pentru etapa a 10-a, ultima, a fazei a doua în grupa locurilor 7-12.

Din considerente financiare, o parte din echipele din grupa 7-12 au căzut de acord să joace și meciul retur al fazei a doua pe terenul adversarelor. Astfel, se vor mai juca:

CSU UV Timișoara - CS Unirea Dej (se joacă la Dej)

CS Dinamo București - CSS 2 CNE UKRO Baia Mare (se joacă la Baia Mare)