Volei
DA1F: Final dramatic în sala DinamoStefan Constantin / SportPictures.eu
22 Nov 2015

DA1F: Final dramatic în sala Dinamo

Trioul fruntaș al Diviziei A1 a campionatului național de volei feminin a bifat victorii pe linie în meciurile disputate în etapa a 8-a.

CSM București a învins scontat pe Rapid, gazdele având la activ doar două seturi câștigate în această ediție de campionat, în timp ce studentele din Cluj nu au fost capabile să pună probleme vicecampioanelor. Blăjencele au cedat un set oaspetelor de la CS Știința Bacău și doar faptul că au un meci mai puțin disputat le ține pe ultima treaptă a podiumului, campioanele fiind singurele care au înregistrat victorii pe linie. După înfrângerea din prima etapă în meciul cu deținătoarea titlului, Dinamo pierde al doilea meci pe teren propriu după un joc dramatic decis în prelungirile tiebreak-ului. Cu victoria din sala Dinamo, târgmureșencele leagă două succese consecutive și așteaptă etapa viitoare Penicilina în derby-ul medical al campionatului. Ieșencele au aceeași linie de clasament ca viitoarele lor adversare după ce astăzi au învins în minim de seturi SCMU Craiova.

Iată rezultatele complete ale etapei a 8-a:

CS "U" Cluj - CSM Târgoviște  1:3 (13:25, 26:24, 12:25, 13:25)

CS Volei Alba Blaj - CS Știința Bacău  3:1 (25:17, 25:21, 19:25, 25:21)

CS Rapid București - CSM București  0:3 (10:25, 15:25, 15:25)

CS Dinamo București - CSU Medicina CSS Târgu Mureș  2:3 (17:25, 25:15, 25:15, 18:25, 20:22)

ACS Penicilina Iași - SCMU Craiova  3:0 (25:18, 25:21, 25:16)

CSM Lugoj - VC Unic LPS Piatra Neamț  3:0 (25:19, 30:28, 25:18)