Volei
DA1F: Campioana nu face concesiiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Ian 2017

DA1F: Campioana nu face concesii

CS Volei Alba-Blaj a venit, a jucat și a plecat după 70 de minute din Ștefan cel Mare după un 3:0 în care nu a cedat decât 47 de puncte formației de pe locul 5 al campionatului.

Dinamo a putut face față ritmului impus de fetele pregătite de Darko Zakoc doar în prima parte a setului 3, atunci când a avut o revenire frumoasă de la 3:8 la 10:8, dar experimentatele Markevich, Almeida, Nneka și colegele lor au rezolvat cu tact problema ivită.

Solitare în cursa lor către un nou titlu de campioană, blăjencele sunt urmărite de la distanță de Știința, băcăuancele având un meci echilibrat la Târgu Mureș, și CSM Târgoviște, victorioasă în propriul fief cu SCM Pitești.

”Tigroaicele” completează careul din vârful ierarhiei și au oferit o surpriză cedând un set pe teren propriu în fața lanternei roșii SCMU Craiova, iar oltencele adunaseră 6 seturi în 13 partide, 4 în meciurile cu penultima clasată CSU Galați și 2 în meciul tur cu antepenultima clasată SCM Pitești.