Volei
DA1F: Blajul continuă cursa invincibilăCosmin Iftode / SportPictures.eu
07 Mar 2016

DA1F: Blajul continuă cursa invincibilă

CS Volei Alba-Blaj și CSM Târgoviște au închis runda a 20-a a Diviziei A1 a campionatului național de volei feminin într-un meci disputat pe terenul ardelencelor. Liderele campionatului s-au impus cu 3:1 și au luat toate cele trei puncte, menținându-și invincibilitatea și după meciul cu principala lor urmăritoare.

Târgoviștencele au câștigat un prim set extrem de disputat și au lăsat impresia că au capacitatea de a produce surpriza în sala din Blaj. Conduse cu 20:12, jucătoarele pregătite de sârbul Zoran Terzić au întors scorul în favoarea lor 20:21 și apoi puteau închide cu minge de set la 23:24, 24:25 și 25:26. Au reușit în cele din urmă să își adjudece setul cu 28:30, însă șocul provocat a trezit ambiția blăjencelor, care au tratat cu maximă seriozitate următoarele trei seturi și le-au adjudecat la 22, 15 și din nou la 22.

Cu ultimele două partide ale sezonului regulat în care le vor întâlni pe ultimele două clasate, elevele lui Darko Zakoc au șanse foarte mari să termine neînvinse sezonul regulat, având la acest moment un randament extraordinar – doar 7 seturi cedate în cele 20 de partide.

Iată rezultatele etapei a 20-a:

Universitatea Cluj - VC Unic LPS Piatra Neamț

CSM Lugoj - SCMU Craiova  3:1 (25:19, 21:25, 25:16, 25:11)

ACS Penicilina Iași - CSU Medicina CSȘ Târgu Mureș  2:3 (25:23, 13:25, 15:25, 25:22, 15:11)

Dinamo București - CSM București  3:1 (26:24, 23:25, 25:21, 25:20)

Rapid București - Știința Bacău  0:3 (13:25, 8:25, 13:25)

CS Volei Alba-Blaj - CSM Târgoviște  3:1 (28:30, 25:22, 25:15, 25:22)