Volei
DA1F: A doua finalistă se decide la TârgovișteRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Apr 2016

DA1F: A doua finalistă se decide la Târgoviște

În sala Elite Performance & Sport din complexul Sun Plaza a avut loc meciul 4 al semifinalei dintre CSM București și CSM Târgoviște, o partidă de înalt nivel calitativ care merita mai mult de 300 de spectatori în tribună.

Cu o singură variantă de supraviețuire, victoria, ”tigroaicele” s-au mobilizat mai bine față de partida anterioară și au jucat cu mai multă concentrare punctele decisive ale meciului.

După un prim set pierdut și un al doilea ce părea să le scape printre degete, jucătoarele pregătite de italianul François Salvagni controlează prelungirile setului secund și reușesc să egaleze situația pe tabelă.

Tot cu diferență minimă au câștigat și setul 3, iar după ce au debutat în forță în setul 4 și au lăsat impresia că va fi și ultimul al meciului, târgoviștencele au revenit de la 2:7 la 8:7 arătând că nu renunță la luptă. Cu toate că time-out-ul tehnic le-a oprit parcursul, ele au reușit treptat să se distanțeze la patru puncte, conducând cu 21:17. ”Tigroaicele” au redus diferența la două puncte, dar oaspetele au avut în Sobo capul limpede și se distanțează la 24:21, apoi un serviciu trimis afară de Majstorovic decide soarta setului.

Se intră în decisiv, unde echilibrul persistă până la 9:9, când CSM București se detașează la 12:9 pe fondul unor preluări neinspirate ale târgoviștencelor. Elevele lui Zoran Terzić revin la un singur punct în urmă, dar ”tigroaicele” nu lasă să le scape o victorie pentru care au muncit mult și merg luni la Târgoviște pentru a se bate de la egal la egal în meciul decisiv pentru stabilirea celei de-a doua finaliste a campionatului.

CSM Târgoviște - CSM București 2-2

Vineri, 25 martie, Târgoviște - 2:3 (23:25, 25:18, 25:20, 13:25, 14:16)

Sâmbătă, 26 martie, Târgoviște - 3:0 (25:22, 25:14, 25:20)

Joi, 14 aprilie, București - 1:3 (23:25, 25:14, 19:25, 20:25)

Vineri, 15 aprilie, București - 3:2 (22:25, 26:24, 25:23, 21:25, 15:11)