Volei
Cupe europene: Blăjencele obțin o victorie de palmaresValentin Macrea / SportPictures.eu
05 Feb 2020

Cupe europene: Blăjencele obțin o victorie de palmares

CSM Volei Alba Blaj a primit astăzi vizita franțuzoaicelor de la Nantes VB în penultima etapă a grupei D a CEV Champions League. Partida disputată în sala Transilvania din Sibiu s-a încheiat cu victoria campioanelor noastre cu scorul de 3:1 (27:29, 25:13, 27:25, 25:21) după 103 minute de joc.

Cu Ioana Baciu din nou decisivă pentru obținerea victoriei, autoare a 23 de puncte, blăjencele au depășit cu bine un moment delicat în finalul părții a treia ajocului atunci când au revenit de la 18:22 și au câștigat un set ce le-a deschis calea către victoria de 3 puncte.

Cu toate acestea, obiectivul calificării în sferturile de finală de pe locul secund este practic imposibil, în clasamentul locurilor 2 din cele 5 grupe doar primele trei echipe cu cea mai bună linie de clasament urmând a obține calificarea.

Clasamentul grupei D este următorul:

1. A. Carraro Imoco Conegliano        4             4             0            12:2        11

2. Nantes VB                                 5             3             2             10:8        9

3. CSM Volei Alba Blaj                    5             2             3             7:11        6

4. Vasas Óbuda Budapest               4             0             4             4:12        1

În Cupa Challenge ambele reprezentante ale României au fost eliminate în faza optimilor de finală. După înfrângerea din tur de pe teren propriu cu 0:3, CSM Lugoj a pierdut ieri tot în minim de seturi, scor 0:3 (15:25, 12:25, 17:25), jocul de pe malul Bosforului cu turcoaicele de la THY Istanbul.

Într-un alt meci disputat astăzi la Bacău, Știința nu a putut surmonta handicapul înfrângerii din urmă cu două săptămâni suferită în Germania pe terenul celor de la Dresdner SC, atunci când a pierdut cu 0:3. În Sala Sporturilor din orașul de pe Bistrița, elevele lui Florin Grapă au cedat cu scorul de 1:3 (21:25, 19:25, 27:25, 14:25) și au părăsit competiția după ce au obținut un singur set atunci când soarta calificării fusese deja decisă.