Cupa României: Viitorul, prima semifinalistăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Feb 2019

Cupa României: Viitorul, prima semifinalistă

Astăzi a debutat faza sferturilor de finală ale Cupei României, la Pitești FC Hermannstadt primind replica unei formații care a suferit în startul de sezon, FC Viitorul.

Fără a semna vreun gol în cele patru etape disputate, elevii lui Gheorghe Hagi au spart gheața repede în meci dintr-un penalty acordat la faultul lui Acsinte la Calcan. Achim a transformat și garnitura secundă a formației de pe litoral a intrat mai relaxată în meciul în care trebuiau să câștige încrederea Regelui în perspectiva adevăratei finale pentru play-off cu FC Botoșani. În minutul 41 Rivaldinho a dublat avantajul constănțenilor cu un șut din întoarcere din interiorul careului după un un-doi cu Mățan și un șut deviat al acestuia, iar misiunea părea aproape de a fi îndeplinită.

Sibienii nu capitulează și avertizează în minutul 60 prin bara lui Offenbacher, abia intrat în teren, apoi în urma unei lovituri de colț Achim trimite în propria poartă balonul și relansează jocul. Sibienii profită și după un penalty acordat în urma contactului dintre Artean și Tsoumou, atacantul gazdelor și-a asumat responsabilitatea transformării și a adus egalarea. Era minutul 71, dar Eric a ieșit la rampă în minutul 77 înscriind golul victoriei pentru constănțeni. În careul sibienilor, brazilianul i-a întors pe fundașii adverși așa cum toreadorul întoarce taurul cu capa și apoi a înfipt sabia cu un șut la colțul lung lăsându-l fără replică pe Niga.

A fost ultima fază notabilă a partidei încheiate cu scorul FC Hermannstadt - FC Viitorul 2-3 (0-2), constănțenii fiind astfel prima formație ce intră în careul ce se va lupta pentru rofeu.

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): T. Niga - Serediuc, Mijuskovic, I. Stoica, Acsinte (min. 46 Sg. Popovici), Dandea - Lendric (min. 46 Abdurahimi), Jazvic, Dumitriu (min. 60 Offenbacher) - Pamfile, Tsoumou

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Tordai - Boboc (min. 81 V. Ghiţă), Artean, P. Iacob, Kuipers - Ciobanu, Achim, Calcan - Măţan (min. 62 Tîrcoveanu), Rivaldinho (min. 46 Eric), Casap