Cupa României: Viitorul câștigă prima rundă a semifinaleiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Apr 2019

Cupa României: Viitorul câștigă prima rundă a semifinalei

CS U Craiova a început în forță și a terminat în genunchi manșa tur a semifinalei Cupei României disputată pe teren propriu cu FC Viitorul.

Golul lui Bancu din minutul 5, incursiune în careul oaspeților și șut la colțul lung, a lăsat impresia că urma un galop de sănătate al elevilor lui Devis Mangia, mai ales că startul de meci a fost unul neconcludent pentru formația de pe litoral. Cravașați de pe margine de Gică Hagi, oaspeții au o primă ocazie mai consistentă în minutul 30 la cursa lui Drăguș încheiată cu un șut la firul ierbii ce ocolește stâlpul din dreapta lui Pigliacelli, apoi oltenii au o bună șansă prin Bărbuț, șutul acestuia din prima la colțul lung fiind respins cu vârful degetelor de Cojocaru. Gică Hagi face o mutare inspirată și îl trimite în teren pe Rivaldinho în locul lui Calcan, absent din joc, și până la pauză mai consemnăm două ocazii, câte una de fiecare parte. Kelic trimite cu capul un balon direct în brațele lui Cojocaru în urma unei lovituri de colț în minutul 38, apoi Ianis Hagi îi testează vigilența lui Pigliacelli cu o execuție din lovitură liberă în minutul 44, dar goalkeeper-ul gazdelor a respins din plonjon.

În partea a doua a jocului oltenii au scăzut ritmul și au venit cu prima șansă de gol abia în minutul 68 la șutul lui Bărbuț din afara careului respins în lateral de Cojocaru, cer apoi penalty la șutul lui Donkor în mâna lui Iacob în minutul 74, dar oaspeții trec la controlul jocului și răstoarnă situația de pe tabelă. În minutul 77 Drăguș a centrat de pe partea stângă perfect pentru Houri, francezul reia cu latul din voleu de la 14 metri și trimite printre picioarele lui Bancu direct în plasa porții oltene. În minutul 89 Ianis Hagi îl lansează perfect pe Rivaldinho, care își folosește corpul și viteza pentru a câștiga duelul cu Donkor și îl execută pe Pigliacelii cu un șut din fuleu.

S-a încheiat CS U Craiova – FC Viitorul 1-2 (1-0), un avantaj important pentru elevii lui Gică Hagi care se află cu un picior în finala Cupei României.

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Martic (min. 71 Acka), Donkor, Kelic, Briceag - Mateiu, Cicâldău, Bic (min. 62 Fedele) - Bărbuţ, Fortes (min. 66 N. Rocha), N. Bancu

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Boboc (min. 78 Mladen), Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Houri, Băluţă, Vînă (min. 46 P. Iacob) - Calcan (min. 36 Rivaldinho), I. Hagi