Cupa României: Viitorul câștigă în fața rezervelor PandurilorAndi Popescu / SportPictures.eu
15 Dec 2016

Cupa României: Viitorul câștigă în fața rezervelor Pandurilor

Afectați de un virus gripal, inclusiv antrenorul Petre Grigoraș, conform informațiilor oficiale, Pandurii au făcut deplasarea cu rezervele la Ovidiu pentru meciul din optimile Cupei României cu Viitorul. Rezultatul a fost unul preconizat încă din startul partidei, elevii lui Gică Hagi impunându-se la scor de forfait în fața tinerilor jucători ai Pandurilor.

După o perioadă de acomodare, Gabi Iancu a deschis scorul în minutul 30 servit perfect de Purece, fostul jucător al Concordiei descurcându-se de minune în interiorul careului gorjenilor. Cinci minute mai târziu Cicâldău lovește bara porții lui Negrilă, care este păsuit până la începutul reprizei secunde, când în minutul 61 Vînă înscrie cu capul din centrarea aceluiași Purece. Constănțenii încheie repede conturile cu un gol în minutul 66 în care rolurile din urmă cu cinci minute se schimbă, Vînă îi pasează lui Purece și acesta închide tabela.

FC Viitorul învinge cu 3-0 (1-0) Pandurii Târgu Jiu și se califică în sferturile de finală ale Cupei României.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Lopez, Hodorogea, Boli, Mitache - Cicâldău, Carp, Casap - Purece, Iancu, Vână

Pandurii (antrenor Marian Dinu): Negrilă - Trocan, David, Pițian, Tudoran - Tudor, Brînzan - Dumitru, Pirtea, Pârvulescu - Trifu