Cupa României: Vâlcencele, ultimele calificate în Final FourRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Mar 2018

Cupa României: Vâlcencele, ultimele calificate în Final Four

Corona Brașov și HCM Rm. Vâlcea au elucidat astăzi misterul ultimei calificate în turneul Final Four al Cupei României la handbal feminin.

În sala ”Dumitru Popescu Colibași” din orașul de sub Tâmpa, vâlcencele au fost cele care au făcut legea în teren în prima repriză, conducând cu +6 (11:17) în minutul 28, până la pauză Sorina Tîrcă reușind să reducă din handicap pentru gazde.

După ce Iryna Glibko a dus scorul la 13:19 în minutul 34, brașovencele au intrat într-o perioadă fastă de un sfert de oră în care au anulat avantajul oaspetelor și chiar au trecut în avantaj – 21:20 și 22:21 – cu șase goluri înscrise de Sorina Tîrcă, însă finalul le-a aparținut vâlcencelor după ce au revenit la +5 (23:28) în minutul 53, avantaj păstrat până la finalul partidei.

Succesul cu 31:27 le-a deschis calea vâlcencelor pentru turneul ce se va disputa în perioada 30 martie – 1 aprilie și în care vor fi implicate CSM București, HC Dunărea Brăila și CSM Roman.