Cupa României: UTA, ultima calificată în optimiSebastian Tataru / SportPictures.eu
30 Nov 2020

Cupa României: UTA, ultima calificată în optimi

Astăzi s-a încheiat faza șaisprezecimilor de finală cu o victorie scontată a celor de la UTA Arad obținută la Miercurea Ciuc în fața celor de la FK Csikszereda. Formația arădeană a tranșat soarta partidei prin două execuții de la punctul cu var în prima repriză, prima în minutul 11 aparținând lui Vlad Morar după ce arbitrul Andrei Chivulete a sancționat un fault al portarului Rybansky asupra lui Erico da Silva, iar cea de-a doua lui Hora, vârful de atac căzând poate prea ușor după un contact cu Kelemen. Jocul nu a convins în totalitate, dar până la urmă arădenii și-au îndeplinit obiectivul și avansează în faza optimilor de finală.

Așadar, după completarea listei, din rândul celor 16 echipe ce se vor prezenta la start în optimile de finală notăm lipsa finalistei ediției trecute, Sepsi OSK Sf. Gheorghe, a campioanei CFR Cluj și a Viitorului Constanța.

Programul integral al șaisprezecimilor de finală este următorul:

Vineri, 27 noiembrie

Chindia Târgoviște – FC Hermannstadt  5-3 d.l.d. (1-1, 1-1)

Progresul 1944 Spartac – CS Universitatea Craiova  0-5 (0-3)

Sâmbătă, 28 noiembrie

Turris-Oltul Turnu Măgurele – Sepsi OSK Sf. Gheorghe  1-0 (0-0)

CSC Sânmartin – Dunărea Călărași  0-1 (0-0)

U Craiova 1948 SA – ASU Politehnica Timișoara  1-3 (1-1)

AFC Farul Constanța – Academica Clinceni  2-1 (1-0)

Concordia Chiajna – FC Botoșani  0-2 (0-0)

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – FC Argeș  1-0 (0-0)

ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – FC Petrolul Ploiești  1-2 (1-0)

Dinamo București – Viitorul Constanța  3-0 (2-0)

Duminică, 29 noiembrie

Ripensia Timișoara – AFC Astra Giurgiu  1-5 (1-1)

ACS Hușana Huși – Universitatea Cluj  2-8 (1-5)

FC Voluntari – Gaz Metan Mediaș  0-6 (0-1)

Politehnica Iași – CFR 1907 Cluj  1-0 (0-0)

Luni, 30 noiembrie

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – UTA Arad 0-2 (0-2)

SCM Gloria Buzău – FCSB  0-3 la ”masa verde”

Partida SCM Gloria Buzău – FCSB este câștigată de FCSB cu 3-0 la ”masa verde” după ce clubul buzoian a anunțat că ”trei dintre membrii staff-ului tehnic și zece sportivi ai secției fotbal a clubului buzoian au fost depistați pozitiv”. Regulamentul Cupei României pentru ediția în curs nu permite reprogramarea partidelor care nu se pot disputa din cauza focarelor de coronavirus.