Juniori
Cupa României U19: Dinamo câștigă dramatic la al 20-lea penalty Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Mai 2018

Cupa României U19: Dinamo câștigă dramatic la al 20-lea penalty

Dramatismul a fost prezent pe Arena Națională încă de la primul meci al zilei, cel din finala Cupei României U19 dintre Dinamo și FCSB.

Replica pentru echipele de tineret a competiției knock-out a avut la start 32 de echipe, iar în semifinale FCSB a eliminat ACS FC Ardealul Cluj cu 2-0, iar Dinamo pe FC Viitorul cu 2-1.

Puse față în față, cele două echipe rivale și-au împărțit reprizele, roș-albaștrii dominând prima parte a finalei și deschizând scorul în minutul 38 prin Botezatu, atent la o respingere mai puțin inspirată a portarului dinamovist Fara. Până atunci, elevii lui Claudiu Ionescu au șutat de două ori în bară, în minutul 3 la execuția lui Robert Ion din lovitură liberă ce a lovit transversala și minutul 29 când Cristian Dumitru a reluat din cădere cu pământul din 6 metri și balonul a lovit din nou transversala. Partea a doua a jocului a fost controlată de Dinamo, roș-albaștrii mulțumindu-se să se apere ermetic, defensiva lor fiind depășită o singură dată în minutul 59 de Robert Moldoveanu, angajat în careu cu o pasă filtrantă de către Ricardo Grigore.

Cum nimic nu s-a mai întâmplat până la finalul timpului regulamentar, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, o lungă serie de transformări de ambele părți. De abia la a 10-a serie de lovituri a apărut prima ratare, Cană trimițând peste transversală. Alin Lazăr a înscris apoi pentru Dinamo și Cupa României U19 merge astfel în Ștefan cel Mare.

FCSB U19 (antrenor Corneliu Ionescu): Ducan - Zamfir, Cană, Botezatu, Prasacu - Pacionel - Ciobanu, Robert Ion, Daniel Toma, Horşia - Cristian Dumitru

Dinamo U19 (antrenor Laurențiu Diniță): Fara - Mişilăricu, Motroc, Ricardo Grigore, Demici - Liviu Gheorghe, Creţu - Ion Gheorghe, Florin Vasile, Longher - Robert Moldoveanu