Cupa României: Trofeul merge la OvidiuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Mai 2019

Cupa României: Trofeul merge la Ovidiu

FC Viitorul a cucerit Cupa României după ce a învins în finala cu numărul 81 a competiției pe Astra Giurgiu cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1). Înființat în 2009, clubul de pe litoral cucerește al doilea trofeu din scurta sa istorie după titlul național obținut în 2017 și îi face fericiți pe fanii celor de la CS Universitatea Craiova, formație care prin prisma acestui rezultat va evolua în Europa League.

Partida a început cu un șut în forță trimis de Ianis Hagi de la 20 de metri la rădăcina barei din dreapta lui Lazar, dar portarul Astrei a fost la post, apoi Alibec a trimis primul șut pe spațiul porții Viitorului, însă Cojocaru a prins cu oarece emoții. Constănțenii stau mai mult în jumătatea de teren a giurgiuvenilor și se apropie periculos în minutul 27 la lovitura de cap a lui Rivaldinho trimisă din 7-8 metri direct în brațele lui Lazar și cinci minute mai târziu la șutul lui Ianis Hagi prins în doi timpi de Lazar. O fază fixă le-a permis giurgiuvenilor să deschidă scorul în minutul 41: Alibec a executat perfect, cu un șut puternic o lovitură liberă de la 20 de metri la care Cojocaru nu a putut da replică, nefiind ajutat de zid. Repriza se încheie cu șutul lui Țîru trimis direct în brațele lui Lazar, pentru ca partea a doua a jocului să înceapă cu dominarea accentuată a constănțenilor.

Acceptând deliberat acest lucru, elevii lui Costel Enache au așteptat ivirea oportunităților de contraatac, dar elevii lui Gică Hagi au fost atenți și nu le-au dat ocazia de a se desfășura. În ofensivă, Viitorul a fost aproape de egalare în minutul 56 la șutul de la mare distanță al lui Băluță care a trecut puțin pe lângă vinclu, apoi Ghiță a înscris în minutul 76 cu o lovitură de cap din 6 metri în urma unui corner executat de Ianis Hagi din flancul stâng. După înlocuirea în minutul 71 a lui Alibec, accidentat după o pasă cu călcâiul, eliminarea lui Romario Pires pentru al doilea cartonaș galben, petrecută în minutul 81 a fost o lovitură decisivă pentru giurgiuveni. Nevoiți să evolueze și în prelungiri în inferioritate, elevii lui Costel Enache au cedat din nou în minutul 106, atunci când Eric a primit un balon de pe partea dreaptă centrat de Mladen și lăsat de Calcan să curgă, a rămas față în față cu Lazar şi l-a executat cu calm cu un șut la firul ierbii. 2-1 pentru Viitorul și finalul a fost unul încins, Ghiță fiind eroul Viitorului în minutul 115 când a scos cu capul de pe linia porții șutul lui Begue, găsit perfect în careu de Mrzljak. Pe secundele de final arbitrul Radu Petrescu refuză un penalty evident făcut de Cestor la Calcan, iar Ianis Hagi a șutat puternic din unghi închis și balonul a fost respins de Lazar.

Așadar, FC Viitorul încheie cu un trofeu un nou sezon remarcabil din istoria de 10 ani a clubului.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru (min. 46 Tordai) - Mladen, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Houri (min. 93 Achim), Băluţă, Vînă - Hagi, Rivaldinho (min. 63 Calcan), Drăguş (min. 70 Eric)

Astra Giurgiu (antrenor Costel Enache): Lazar - Butean, Cestor, Bejan (min. 106 Hambo), Radunovic - Mrzljak, Pires - Moise, Llullaku (min. 86 Erico Da Silva), V. Gheorghe (min. 68 Begue) - Alibec (min. 72 Balaure)