Cupa României: Thriller în Ștefan cel MareSabin Malisevschi / SportPictures.eu
16 Dec 2018

Cupa României: Thriller în Ștefan cel Mare

Cea mai încinsă partidă a sferturilor de finală ale Cupei României la handbal masculin s-a disputat astăzi în sala din Ștefan cel Mare între Dinamo și CSM București.

Două dintre pretendentele la titlu și la trofeul Cupei României au fost obligate să se înfrunte înaintea fazei turneului Final Four și au aruncat în joc întreaga lor ambiție. Gazdele au pornit mai bine și conduceau cu 7:3 în minutul 19 după ce ”tigrii” își trecuseră în cont prima reușită abia în minutul 13. Elevii lui Paulo Pereira au revenit treptat pe tabelă și au egalat la 10 în minutul 29, dar alb-roșiii au punctat de două ori până la pauză și au intrat în avantaj 12:10. Avantajul lor s-a mărit în startul reprizei secunde până la patru goluri, 18:14, moment în care tensiunea a răbufnit în ambele tabere. După aplanarea ei, CSM a egalat la 19 în minutul 48, dinamoviștii au făcut 21:19 și 22:20, pentru ca ”tigrii” să egaleze cu două goluri în ultimul minut. Aruncările de departajare au fost un roller-coaster emoțional, cu parade pentru ambii portari, iranianul Heidaridad pentru Dinamo și tunisianul Maggaiz pentru CSM, însă primul a apărat aruncarea lui Tioumentsev și a calificat Dinamo în turneul Final Four.

Cealaltă partidă a zilei, ultima a sferturilor, a fost la discreția celor de la CSM Focșani, victorioși la Craiova în fața reprezentantei eșalonului secund Universitatea.

Iată rezultatele sferturilor de finală:

Sâmbătă, 15 decembrie

CSM Vaslui – CSA Steaua București  28:31 (15:14)

CS Minaur Baia Mare – SCM Politehnica Timișoara  26:28 (14:12, 24:24)

Duminică, 16 decembrie

CS Dinamo București – CSM București  25:24 (12:10, 22:22)

CS Universitatea Craiova – CSM Focșani 2007  23:34 (11:19)

Așadar, CSA Steaua București, SCM Politehnica Timișoara, CS Dinamo București și CSM Focșani 2007 sunt echipele ce vor participa în 9 și 10 martie 2019 la turneul Final Four al Cupei României.