Cupa României: Suspans la Rădăuți și ZlatnaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Sep 2018

Cupa României: Suspans la Rădăuți și Zlatna

Calificare muncită pentru FCSB și Gaz Metan Mediaș în ultima zi a fazei șaisprezecimilor de finală. La Zlatna Nicolae Dică a trimis în teren o formulă inedită cu Botezatu și Toma, cu Filip și Junior Morais fundași centrali, ce s-a chinuit cu Unirea Alba Iulia, echipă de Liga 3 care a ținut cu dinții de șansa ei. Abia în minutul 84 Rusescu a înscris golul calificării în urma unui corner executat de Roman și deviat cu capul în fața porții de Florin Tănase, decarul roș-albaștrilor fiind cel care a obținut, dar a și ratat în primul minut al prelungirilor partidei o lovitură de la 11 metri.

Gaz Metan a evitat eliminarea rușinoasă în partida cu Bucovina Rădăuţi în primul rând prin Yazalde în minutul 90+2 după ce Vitu deschisese scorul în minutul 83, apoi a rezistat într-un maraton de câte 9 lovituri de departajare.

În Giulești, Rapid nu a avut consistența necesară în joc pentru a depăși pe Turris Turnu Măgurele, echipa teleormăneană pregătită de Erik Lincar punctând în două rânduri prin Dragu (min. 75) și Mihai (min. 90), iar la Sânmartin Astra a învins Luceafărul Oradea grație triplei lui Valentin Gheorghe și reușitelor lui Begue și Zoua, în timp ce bihorenii au înscris golul de onoare prin Vasile Pop.

Mâine are loc tragerea la sorți a meciurilor din optimile de finală ce se vor disputa în perioada 29 octombrie – 1 noiembrie 2018.

Iată rezultatele complete al șaisprezecimilor Cupei României:

Marți, 25 septembrie

FC Voluntari - FC Botoşani  2-1 (2-0)

Csikszereda Miercurea Ciuc - Energeticianul  2-1 (1-0)

Sportul Snagov - SC U Craiova  0-2 (0-1)

ASU Poli Timişoara - Sepsi Sf. Gheorghe  3-5 (1-1, 1-1, 2-4) după lovituri de departajare

Dacia Unirea Brăila - Dinamo București  1-3 (1-2)

Miercuri, 26 septembrie

UTA Arad - Politehnica Iaşi  6-8 (1-1, 2-2, 3-3)

Sporting Lieşti - CS Mioveni  0-3 (0-1)

CSM Slatina - Dunărea Călăraşi  0-2 (0-2)

Progresul Spartac - Universitatea Cluj  0-1 (0-1)

Academica Clinceni - FC Hermannstadt  0-2 (0-0)

Concordia Chiajna - FC Viitorul  0-3 (0-1)

Chindia Târgovişte - CFR Cluj  0-1 (0-1)

Joi, 27 septembrie

Luceafărul Oradea - Astra Giurgiu  1-5 (0-0)

Bucovina Rădăuţi - Gaz Metan Mediaş  7-8 (0-0, 1-1, 1-1) după lovituri de departajare

Rapid București - Turris Turnu Măgurele  0-2 (0-0)

Unirea Alba Iulia - FCSB  0-1 (0-0)