Cupa României: Surpriză în manșa tur de la MediașRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Feb 2019

Cupa României: Surpriză în manșa tur de la Mediaș

Victorii fără istoric pentru formațiile din eșalonul superior în cele trei partide retur din cadrul optimilor de finală ale Cupei României la baschet masculin, în timp ce manșa tur a duelului de la Mediaș dintre CSM și SCM U Craiova s-a încheiat cu o victorie surprinzătoare, la limită a gazdelor.

În urma succeselor înregistrate și pe teren propriu, BCM U FC Argeș Pitești, SCM Timișoara și Dinamo Știința București au pășit în sferturile de finală.

Cea de-a patra formație calificată va fi cunoscută săptămâna viitoare după meciul de la Craiova, un meci ce se anunță a fi foarte disputat. Medieșenii, cu Titus Nicoară în mare formă, autor a 25 de puncte, 10 recuperări și 6 pase decisive, secondat de sârbul Andrija Simović cu 25 de puncte, s-au impus în ultimul minut de joc de la 81:81 grație liberelor transformate de Kareem Storey și Simović.

Programul manșei tur a optimilor de finală:

Miercuri, 6 februarie

BCM U FC Argeș Pitești - CSM Târgu Mureș  116:78 (26:27, 26:15, 34:14, 30:22) – în tur 99:72

SCM Timișoara - CSM Sighetu Marmației 95:69 (29:18, 18:27, 24:11, 24:13) – în tur 84:57

Dinamo Știința București - ABC Athletic Constanța  79:65 (21:13, 20:19, 18:17, 20:16) – în tur 97:61

CSM Mediaș - SCM U Craiova  88:86 (22:20, 18:17, 25:22, 23:27)

Marți, 12 februarie

SCM U Craiova - CSM Mediaș

Echipele calificate în sferturile de finală se alătură formațiilor ”U” BT Cluj-Napoca, CSM CSU Oradea, BC CSU Sibiu și Steaua București, iar duelurile ce se vor disputa în dublă manșă în perioada 13-20 martie vor stabili participantele la turneul Final Four programat în week-end-ul 17-18 aprilie.