Cupa României: Steaua învinge și la Voluntari și se califică în sferturiSportPictures.eu
05 Dec 2019

Cupa României: Steaua învinge și la Voluntari și se califică în sferturi

Steaua București s-a impus și în manșa retur a optimilor de finală ale Cupei României în care adversară i-a fost CSO Voluntari.

Venită după o victorie la 5 puncte pe teren propriu și două înfrângeri consecutive în campionat, formația militară a trebuit să facă față unui început în forță al gazdelor care s-au distanțat la 10 puncte, 17:7, la jumătatea primului sfert, dar au revenit cu maturitate și au echilibrat jocul, iar după pauza mare au trecut la cârma ostilităților și au încheiat partida cu peste 100 de puncte înscrise și un avantaj de 9 puncte pe tabelă, 103:94.

Cei mai eficienți jucători ai Stelei au fost Keith Clanton, din nou în double-double cu 16 puncte, 12 recuperări și 4 pase decisive, și Strahinja Jovanovic, autor al 27 de puncte, 3 recuperări și 7 assist-uri.

Steaua este penultima calificată în faza sferturilor de finală, acolo unde SCM Timișoara și Dinamo Știința București și-au câștigat ieri dreptul de a evolue alături de cele patru formații calificate direct, CSM CSU Oradea, BC CSU Sibiu, U-Banca Transilvania Cluj și SCMU Craiova. Ultima echipă va fi decisă duminică la Pitești, acolo unde BCMU FC Argeș Pitești va primi replica celor de la CSM 2007 Focșani.

Iată programul și rezultatele manșei retur a optimilor de finală:

Miercuri, 4 decembrie

CS SCM Timișoara - CS Municipal Galați  93:85 (30:18, 22:17, 26:24, 15:26) - în tur 94:76

Dinamo Știința București - CS Municipal Mediaș  105:76 (27:22, 29:18, 30:12, 19:24) - în tur 79:84

Joi, 5 decembrie

CSO Voluntari - Steaua București  94:103 (23:20, 24:25, 23:31, 24:27) - în tur 87:92