Cupa României: Steaua elimină deținătoarea trofeuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Dec 2018

Cupa României: Steaua elimină deținătoarea trofeului

Steaua termină învingătoare derby-ul zilei din optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin. În sala Concordia din Chiajna elevii lui Ovidiu Mihăilă au început slab meciul contra constănțenilor de la Dobrogea Sud și au înscris primul gol abia în minutul 8 după ce ”delfinii” înscriseseră deja cinci goluri, dar au reușit să echilibreze balanța la 5 la jumătatea reprizei. Intrați la pauză la egalitate, roș-albaștrii s-au distanțat treptat pe parcursul reprizei secunde când au condus cu 16:13, oaspeții au revenit și au preluat pentru prima dată conducerea în al doilea mitan în minutul 49, 21:22. Finalul a fost unul încins, cu steliștii în avantaj minim în ultimele minute și detașându-se la trei goluri în ultimul minut prin reușita lui Grbovic.

Într-un alt meci echilibrat, CSM Bacău a cedat pe teren propriu partida contra bănățenilor de la SCM Politehnica Timișoara, decizia luându-se în ultimele trei minute de joc atunci când o dublă eliminare le-a permis oaspeților să se desprindă decisiv de la scorul de 24:24. Minaur a trecut la Baia Mare de Dunărea Călărași mai ușor decât arătau calculele hârtiei și intră între ultimele opt echipe care se vor lupta pentru trofeu, la fel ca și CSM Focșani, victorioasă în duelul cu HC Buzău.