Cupa României: Steaua completează careul semifinalelorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Feb 2016

Cupa României: Steaua completează careul semifinalelor

CSA Steaua Alexandrion s-a impus cu 27-25 (16-13) în fața celor de la CSM Ploiești, în ultimul meci din cadrul sferturilor de finală din Cupa României la handbal masculin. De la steliști, cei mai eficienți jucători au fost extremele Garbiel Florea și Ionuț Georgescu, fiecare cu câte cinci goluri în cont. Cosmin Capotă, din echipa prahoveană, a marcat 5 goluri.

Poarta stelistă a fost apărată foarte bine de Ivan Matskievich, internaționalul din Belarus trecându-și în cont 11 parade.

La joc au asistat elevii Colegiului Național Militar ”Dimitrie Cantemir” din Breaza, componenții echipei de handbal a liceului. În pauza dintre reprize, componenții echipelor de minihandbal și juniori 4 de la CSA Steaua, conduși de antrenorul Alexandru Giurău, au efectuat o demonstrație handbalistică.

Alături de Steaua, în Final Four-ul Cupei României au mai acces HC Dobrogea Sud, Dunărea Călărași și CSM București.