Cupa României: Se cunosc primele echipe calificate în optimiCiprian Petcut / SportPictures.eu
25 Sep 2019

Cupa României: Se cunosc primele echipe calificate în optimi

Marț au început meciurile șaisprezecimilor de finală ale Cupei României, programul acestei faze fiind întins pe parcursul a trei zile.

Între cele șapte rezultate consemnate am notat o surpriză, pe stadionul Areni din Suceava formația de Liga 3 Foresta revenind după ce a fost condusă de Gaz Metan Mediaș și cu două goluri înscrise până la pauză și-a deschis calea către optimile de finală ale competiției.

Egalată de UTA prin Moise la scurt timp după ce Robert Moldoveanu a deschis scorul în minutul 13, Dinamo a făcut diferența pe tabelă în minutul 58 prin Nistor și și-a asigurat calificarea prin golul lui Neicuțescu din minutul 82, în timp ce Astra a avut o misiune mult mai simplă la Horezu și avansează în competiție după ce a înscris câte un gol pe repriză în partida cu Flacăra.

Meci strâns la Buzău în care echipa de Liga 3 Metalul a dispus la limită de recent promovata în Liga 2 AFK Csikszereda. Tot cu diferență minimă s-au încheiat și partidele de la Turnu Măgurele și Chiajna, însă în ambele s-au impus formațiile de primă ligă, Academica Clinceni și respectiv FC Voluntari, la capătul unor jocuri în care s-au înscris câte cinci goluri.

Același rezultat s-a înregistrat și în partida de pe ”Ion Oblemenco” dintre FC U Craiova 1948 și Universitatea Cluj, joc în care oltenii au condus cu 2-0 în minutul 14 și s-au stins treptat. ”Șepcile roșii” au reușit să facă diferența abia în prima repriză de prelungiri chiar dacă au evoluat în 10 oameni din minutul 80.