Cupa României: Sănătatea Cluj - FCSB 1-6Mircea Rosca / SportPictures.eu
25 Oct 2017

Cupa României: Sănătatea Cluj - FCSB 1-6

FCSB s-a calificat miercuri seara în optimile de finală ale Cupei României, după victoria cu 6-1 împotriva celor de la CS Sănătatea Cluj.

Dennis Man, cu o "dublă", Daniel Benzar, William De Amorim, Vlad Achim si debutantul Ianis Stoica au înscris pentru roș-albaștri, în timp ce Negru a marcat golul de onoare al gazdelor pe finalul jocului.

Partida a fost una fara istoric, însa roș-albaștrii au scris istorie prin debuturile consemnate, cel mai spectaculos fiind cel al lui Ianis Stoica, fiul fostului jucator al Stelei, Pompiliu Stoica. Tanarul mijlocas a debutat, in minutul 60, la echipa de seniori a ros-albastrilor la varsta de 14 ani, 10 luni si 13 zile, reusind sa devina cel mai tanar debutant si marcator din istoria clubului. De asemenea, miercuri seara s-au inregistrat debuturile lui Paul Szecui (17 ani), Emilian Pacionel (16 ani) si Laurentiu Ardelean (16 ani), primul fiind integralist, in timp ce ultimii doi au evoluat in toata repriza secunda.