Cupa României: S-au jucat primele meciuri din șaisprezecimiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Sep 2018

Cupa României: S-au jucat primele meciuri din șaisprezecimi

Csikszereda Miercurea Ciuc a provocat surpriza primei zile din programul șaisprezecimilor de finală ale Cupei României. Harghitenii s-au impus la limită în fața formaţiei din Liga 2 Energeticianul înscriind golul victoriei la scurt timp după ce fuseseră egalați. Deschiderea de scor a aparținut formației din Liga 3 prin Mitra în minutul 32, petroșenenii au egalat în minutul 71 în urma reușitei lui Rusu, dar Magyari a adus calificarea ciucanilor două minute mai târziu.

Deținătoarea trofeului, Universitatea Craiova a tranșat partida de pe ”Ion Oblemenco” grație unui gol înscris de Gardoș în minutul 31, după o perioadă destul de ternă în joc a elevilor lui Devis Mangia, și a  primului gol pentru olteni reușit de Markovic. ”Gazdele” Sportul Snagov nu au putut obține mai mult și pun capăt participării în ediția din acest an a Cupei României.

FC Voluntari a înscris de două ori în trei minute prin Belahmeur (min. 38) și Tudorie (min. 41) și și-a asigurat calificarea în optimi. Oaspeții de la FC Botoșani au redus din diferență în minutul 46 prin Chitoșcă, dar au reușit să se auto-saboteze și să rămână în 9 după eliminările lui Piftor (min. 52) și Miron (min. 54), ambii pentru al doilea cartonaș galben. Fără a mai avea resurse suficiente, moldovenii s-au resemnat și au lăsat poarta deschisă pentru ilfoveni pentru ca aceștia să avanseze în optimi.

Cel mai echilibrat meci al zilei a fost cel de la Timișoara dintre ASU Politehnica și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, decis la loviturile de departajare. Covăsnenii au fost primii care au punctat pe tabelă, autorul deschiderii de scor fiind Prosser în minutul 17, dar până la pauză Ignea a restabilit egalitatea în minutul 43. Fără alte reușite după 120 de minute de joc, s-a ajuns la lovituri de departajare acolo unde Hadnagy, Nouvier, Adrian Rus și Drăghici au transformat pentru Sepsi OSK, Bănică și Bozian pentru gazde, care au și ratat în două rânduri prin Coadă şi Cojocaru și formația clasată pe locul 4 în ierarhia Ligii 1 obține calificarea în optimi.

Festival de ratări în ultima partidă a zilei disputată la Galați pe stadionul Oțelul. Dinamo a fost campioana lor cu Subotic, Salomao, Daniel Popa și Hanca, dar a reușit în cele din urmă să se impună în fața ultimei clasate din Liga 2. Două goluri marcate în start de meci de Grigore (min. 6) și Nistor (min. 8) lăsau impresia că vom asista la un galop de sănătate la debutul lui Claudiu Niculescu la cârma echipei din Ștefan cel Mare, dar penalty-ul transformat de Maxin și avalanșa de ratări ivite până la pauză a crescut crisparea jucătorilor alb-roșii. Eliminarea lui Li Yuefeng, jucătorul chinez al Daciei Unirea, în minutul 68 i-a relaxat pe dinamoviști și trei minute mai târziu Nistor a făcut dubla pentru o victorie scontată

Iată programul complet al șaisprezecimilor Cupei României:

Marți, 25 septembrie

FC Voluntari - FC Botoşani  2-1 (2-0)

Csikszereda Miercurea Ciuc - Energeticianul  2-1 (1-0)

Sportul Snagov - SC U Craiova  0-2 (0-1)

ASU Poli Timişoara - Sepsi Sf.Gheorghe 3-5 (1-1, 1-1, 2-4) după lovituri de departajare

Dacia Unirea Brăila - Dinamo București  1-3 (1-2)