Cupa României: S-au aflat ultimele echipe calificate în sferturiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
31 Oct 2019

Cupa României: S-au aflat ultimele echipe calificate în sferturi

Ultimele trei partide ale optimilor de finală ale Cupei României s-au disputat astăzi și s-au înscris în linia celorlalte jocuri disputate în această fază.

În primul meci al zilei, la Buzău pe un teren sintetic Politehnica Iași a depășit clar formația de Liga 3 Metalul Buzău, una dintre performerele ediției actuale a competiției. După un start promițător al gazdelor, Popadiuc a înscris în minutul 20 cu un șut din interiorul careului la prima ocazie a ieșenilor, care au fost în unele momente dominați. Imediat după pauză. În minutul 49 Horșia a majorat scorul din pasa lui Popadiuc, iar în minutul 81 Hațiegan a stabilit scorul final cu o reluare din 7-8 metri. Ieșenii au fost mai pragmatici, înscriind de trei ori dintr-un numar de ocazii mult mai mic decât al gazdelor.

La Sfântu Gheorghe, printre fulgii de zăpadă gazdele de la Sepsi OSK au luat avans pe tabelă încă din minutul 2 al meciului cu Astra Giurgiu, finalista ediției anterioare. Istvan Fulop l-a fentat ușor pe Tamaș și a înscris din colțul careului mic cu un șut sub transversală, însă la un sfert de oră distanță giurgiuvenii au răspuns prin reușita lui Biceanu, șut de la 17 metri după o respingere a zidului oaspeților la o lovitură liberă executată de Răduț. Karanovic i-a readus în avantaj pe covăsneni cu o reluare din careul mic în minutul 27, pentru ca în minutul 49 Konongo să facă 3-1 cu un șut la colțul scurt din poziție de unu la unu cu Lazar. Scorul a luat proporții în minutul 57 prin dubla lui Karanovic, lovitură de cap din 6 metri, însă tripleta Aliebec-Budescu-Begue introdusă în minutul 55 a punctat în minutul 62 prin jucătorul francez și jocul părea relansat. Gazdele s-au închis bine în defensivă și și-au asigurat calificarea.

Ultima partidă a optimilor s-a jucat la Voluntari, Universitatea Craiova trecând la pas de formația ilfoveană. Mihăilă a fost omul primei reprize pentru olteni cu goluri înscrise în minutele 12 și 20, primul un gol de autor după o pătrundere impetuoasă în careul lui Mitrev, cel de-al doilea cu o reluare din careul mic după o pasă primită de la Bărbuț. Martic a relansat jocul cu un autogol în minutul 32, dar Cicâldău a transformat un penalty pentru craioveni în minutul 53 și lucrurile devenau clare în privința câștigătoarei. Ioniță, cu primul său gol pentru Universitatea înscris în minutul 75, a spulberat orice urmă de dubiu și a trimis formația olteană în sferturile de finală.

Așadar, FC Hermannstadt, FCSB, Academica Clinceni, Petrolul Ploieşti, Dinamo București, Politehnica Iaşi, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și Universitatea Craiova sunt cele opt formații care se vor întâlni în sferturile de finală după o fază a optimilor mult mai ”cuminte” decât cea anterioară. În cele opt partide nu am asistat la nicio repriză de prelungiri, șase dintre ele încheindu-se cu scoruri la zero.