Cupa României: Rezultate strânse în primele meciuri ale fazei a IV-aValentin Macrea / SportPictures.eu
07 Sep 2021

Cupa României: Rezultate strânse în primele meciuri ale fazei a IV-a

Meciurile fazei a IV-a a Cupei României, program stabilit de Departamentul Competiții în baza criteriului geografic, au debutat astăzi cu cinci partide foarte echilibrate.

Cea mai spectaculoasă a fost cea de la Filiași, acolo unde gazdele de la ACSO au revenit după ce au fost conduse cu 2-0 la pauză de Viitorul Pandurii Târgu Jiu și s-au impus la limită cu un penalty transformat în minutul 90.

Două jocuri au fost decise la loviturile de departajare. FC Hermannstadt a răsuflat ușurată la Odorheiu Secuiesc după ce gazdele au ratat un penalty în minutul 83 și au avut o bară pe finalul celei de-a doua reprize de prelungiri, pentru ca apoi să se impună cu 3-1 la loviturile de departajare.

Nu același succes l-a avut cealaltă reprezentantă a județului Sibiu, CS Comunal Şelimbăr, care după ce a egalat în minutul 90 pe arena „Michael Klein” din Hunedoara, a cedat la loviturile de la 11 metri.

ASU Politehnica Timişoara a avut sub control partida de la Lipova cu Șoimii, iar Şomuz Fălticeni a trecut la limită de Aerostar Bacău.

Mâine vor avea loc celelalte 11 partide ale acestei faze, celor 16 echipe calificate urmând să li se alăture echipele din Liga 1 pentru următoarea fază, ale cărei meciuri sunt programate pe 22 septembrie.