Cupa României: Record de goluri în trei partide și eliminare surpriză în GruiaFlaviu Buboi / SportPictures.eu
29 Nov 2020

Cupa României: Record de goluri în trei partide și eliminare surpriză în Gruia

Cupa României își justifică din nou statutul de competiție-spectacol la finele unei zile în care am avut în program trei partide în care s-au marcat în total nu mai puțin de 22 de goluri și un meci decis de un gol superb care a eliminat campioana Ligii 1.

Pe arena Electrica din Timișoara, Astra Giurgiu a ieșit din ”tunelul COVID-19” cu o victorie concludentă obținută cu 4 goluri înscrise după pauză după ce Ripensia reușise să termine prima repriză la egalitate, 1-1. Universitatea Cluj a călcat în picioare micuța formație de Liga 3 Huşana Huşi în urbea vasluiană și cu opt goluri înscrise a obținut cea mai categorică victorie în faza șaisprezecimilor de finală. Replica a venit de la Voluntari, unde Gaz Metan Mediaș a obținut tot o victorie la șase goluri diferență, însă fără gol primit, profitând de problemele provocate de coronavirus în sânul lotului ilfovenilor.

Ultima partidă a zilei s-a disputat în Gruia între CFR Cluj și Politehnica Iași. Răspunzând favorabil solicitării făcute de formația campioană, care este obligată să joace un număr mare de meciuri într-un interval mic de timp, de a organiza meciul sub Feleac în locul arenei din Copou, ieșenii i-au determinat pe cârcotași să ridice semne de întrebare cu privire la corectitudinea partidei. Cu toate acestea, rezervele CFR-ului nu au reușit să treacă de o Politehnica aflată în criză în Liga 1, ieșenii reușind să dea lovitura printr-o reușită de generic a lui Calcan semnată în minutul 64, un șut de la 22 de metri ce a trimis balonul aproape de vinclul porții apărate de Sandomierski.

Luni se încheie faza șaisprezecimilor de finală odată cu partida de la Miercurea Ciuc dintre FK Csikszereda și UTA Arad.

Programul integral al șaisprezecimilor de finală este următorul:

Vineri, 27 noiembrie

Chindia Târgoviște – FC Hermannstadt  5-3 d.l.d. (1-1, 1-1)

Progresul 1944 Spartac – CS Universitatea Craiova  0-5 (0-3)

Sâmbătă, 28 noiembrie

Turris-Oltul Turnu Măgurele – Sepsi OSK Sf. Gheorghe  1-0 (0-0)

CSC Sânmartin – Dunărea Călărași  0-1 (0-0)

U Craiova 1948 SA – ASU Politehnica Timișoara  1-3 (1-1)

AFC Farul Constanța – Academica Clinceni  2-1 (1-0)

Concordia Chiajna – FC Botoșani  0-2 (0-0)

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – FC Argeș  1-0 (0-0)

ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – FC Petrolul Ploiești  1-2 (1-0)

Dinamo București – Viitorul Constanța  3-0 (2-0)

Duminică, 29 noiembrie

Ripensia Timișoara – AFC Astra Giurgiu  1-5 (1-1)

ACS Hușana Huși – Universitatea Cluj  2-8 (1-5)

FC Voluntari – Gaz Metan Mediaș  0-6 (0-1)

Politehnica Iași – CFR 1907 Cluj  1-0 (0-0)

Luni, 30 noiembrie

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – UTA Arad, ora 13:00

SCM Gloria Buzău – FCSB  0-3 la ”masa verde”

Partida SCM Gloria Buzău – FCSB este câștigată de FCSB cu 3-0 la ”masa verde” după ce clubul buzoian a anunțat că ”trei dintre membrii staff-ului tehnic și zece sportivi ai secției fotbal a clubului buzoian au fost depistați pozitiv”. Regulamentul Cupei României pentru ediția în curs nu permite reprogramarea partidelor care nu se pot disputa din cauza focarelor de coronavirus.