Cupa României: Rapid, Petrolul și U Cluj avansează în șaisprezecimiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Sep 2019

Cupa României: Rapid, Petrolul și U Cluj avansează în șaisprezecimi

Ultimele 11 meciuri ale turului 4 al fazei naționale a Cupei României s-au disputat astăzi înregistrându-se câteva surprize.

Astfel, FC Argeș a cedat cu 2-1 în deplasarea de la Horezu cu Flacăra, formație de Liga 3, un scor identic fiind consemnat și la Făurei între CS din localitate și Farul Constanța.

Trei partide au necesitat prelungiri, una singură, cea de la Buzău încheindu-se cu rezultat favorabil gazdelor. Pe arena din Berceni CSA Steaua a pierdut dramatic jocul cu Concordia Chiajna după ce Răsdan a deschis scorul în minutul 82, după patru minute Grădinaru a egalat, iar în a doua repriză de prelungiri Nica a adus calificarea fostei prim-divizionare.

La limită s-a impus și Csikszereda Miercurea Ciuc în prelungirile partidei de la Râșnov, cu același scor, dar în timpul regulamentar, reușind să obțină calificarea Petrolul în deplasarea de la Ghermăneşti cu Sportul Snagov și CSM Reșița pe teren propriu cu ASU Politehnica. Metaloglobus nu a avut probleme în a se impune în fața celor de la Tunari, în timp ce partida cu cele mai multe goluri, 7, s-a jucat la Galda de Jos în județul Alba, acolo unde gazdele de la Industria Galda au trecut de Avântul Reghin.

În singura partidă televizată a acestui tur, Rapid a trecut la scor de forfait de Dunărea Călărași. Sefer a deschis scorul în minutul 3 cu un șut pe jos la colțul lung, apoi în minutul 12 Mallo a majorat scorul cu o reluare simplă, cu latul, din interiorul careului mic după centrarea lui Pănoiu, scorul final fiind stabilit în minutul 82 de Crețu cu un șut din 6 metri.

Joi are loc tragerea la sorți a șaisprezecimilor de finală ale competiției, alături de cele 18 echipe care au obținut calificarea după turul 4 al fazei naționale alăturându-li-se cele 14 formații de Liga 1. Echipele vor fi organizate în două urne, cea a capilor de serie din care fac parte 15 formații care s-au regăsit anul trecut pe lista calificatelor în optimile de finală, iar în cea de-a doua celelalte 17 formații.