Cupa României: Primele meciuri ale sferturilor de finalăMircea Roșca / SportPictures.eu
12 Dec 2019

Cupa României: Primele meciuri ale sferturilor de finală

Ieri și astăzi s-au disputat trei dintre cele patru partide din manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei României la baschet feminin.

În duelul echipelor de pe podiumul Grupei Vest a Ligii Naționale, KSE Târgu Secuiesc a izbutit o victorie prețioasă în sala ”Horia Demian” pe terenul celor de la Universitatea Cluj-Napoca și pleacă cu prima șansă pentru calificarea în turneul Final Four, la fel ca FCC Baschet Arad, învingătoare meritată în sala ”Dumitru Popescu Colibași” din orașul de sub Tâmpa în partida contra Olimpiei CSU Brașov. Un meci cu foarte puține puncte înscrise, 82 în total, s-a jucat la Alexandria între gazdele de la CSM și Agronomia București, diferența de 12 goluri părând a fi greu de surmontat în retur de formația din Capitală.

Capul de afiș CSM Satu Mare - Sepsi SIC Sfântu Gheorghe se va disputa în preajma Crăciunului, pe 23 decembrie, câștigătoarea dublei manșe pornind ca principal favorită la câștigarea trofeului.

Iată programul manșei tur a sferturilor de finală:

Miercuri, 11 decembrie

Universitatea Cluj-Napoca - KSE Târgu Secuiesc  54:57 (6:19, 13:12, 11:13, 24:13)

CSM Alexandria - Agronomia București  47:35 (19:7, 6:15, 15:6, 7:7)

Joi, 12 decembrie

Olimpia CSU Brașov - FCC Baschet Arad  60:66 (23:18, 5:20, 16:9, 16:19)

Luni, 23 decembrie

CSM Satu Mare - Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Partidele retur se vor disputa în 15 ianuarie 2020, iar turneul Final Four este programat pentru week-end-ul 15-16 februarie 2020.