Cupa României: Oltenii pierd, dar se califică în finalăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Mai 2018

Cupa României: Oltenii pierd, dar se califică în finală

La 18 ani de la ultima finală disputată, CS Universitatea Craiova a obținut astăzi calificarea în ultimul act al Cupei României. Victoria de acasă cu FC Botoșani a fost de ajuns pentru elevii lui Devis Mangia pentru a aduce speranțele suporterilor olteni de câștigare a unui trofeu la noi cote.

Învingătoare în manșa tur de pe ”Ion Oblemenco” cu 5-1, echipa din Bănie s-a văzut condusă rapid în deplasarea de astăzi din nordul Moldovei, Axente speculând în minutul 13 o ezitare a lui Mitrovic la șutul lui Moruțan din apropiere. Vârful de atac a trimis în poarta goală mingea deviată de portarul oaspeților după slalomul colegului său din linia de mijloc printre fundașii adverși și un șut nu foarte inspirat al acestuia bâlbâit de Mitrovic. Două minute mai târziu putea fi 2-0, dar arbitrul Marcel Bîrsan a considerat a fi fault la intercepția lui Mihai Roman în situația în care goalkeeper-ul craiovean era cu o mână pe minge. Un alt gol anulat a fost în minutul 51, de această dată poziția lui Golofca în spatele liniei defensive a oaspeților a eliminat orice discuție asupra deciziei ”centralului”. Mitriță a adus liniștea în tabăra juveților cu un gol înscris în minutul 61 după o acțiune personală și un șut la colțul scurt în fața unei apărări letargice, apoi Golubovic a stabilit scorul final în minutul 66 cu un lob frumos de la 16 metri după o pasă lungă a lui Burcă și un luft al lui Kelic.

Scorul final FC Botoşani - CS U Craiova 2-1 (1-0) califică echipa olteană cu scorul general de 6-3 într-o finală în care poate întâlni AFC Hermannstadt sau Gaz Metan, cele două formații urmând a se întâlni mâine seară la Mediaș pentru manșa retur după ce sibienii s-au impus cu 1-0 în primul meci.

FC Botoșani (antrenor Costel Enache): Cobrea - Plămadă (min. 80 Tincu), Burcă, Miron, Muşat - M. Roman (min. 80 Serediuc), Achim, Moruţan, Golofca - J. Rodriguez, Axente (min. 62 Golubovic)

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Mitrovic - R. Popa (min. 73 Popov), Kelic, Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinskis, Briceag - Gustavo (min. 86 Martic), Băluţă, Mitriţă (min. 73 Burlacu)