Cupa României: Oltenii acced în semifinaleRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Mar 2018

Cupa României: Oltenii acced în semifinale

Noul ”Ion Oblemenco” a fost asaltat de fanii olteni pentru un clasic CS Universitatea – Dinamo București, de această dată contând pentru sferturile de finală ale Cupei României. Pe un teren greu, cu gazonul care a început să dea semne că cedează încă din primele minute ale jocului, oltenii au fost mai inspirați și au învins la limită pentru a obține accesul între ultimele patru echipe ce se vor lupta pentru trofeu.

Elevii lui Devis Mangia au dictat ritmul în startul partidei, debutul la cârma tehnică a clubului din Ștefan cel Mare fiind unul încins pentru Florin Bratu. În minutul 12 Mitriță a fost primul care a dat emoții tribunelor cu un șut ce a prins pământul și a fost respins din cădere de Penedo, apoi oaspeții au echilibrat jocul la centrul terenului, însă fără a-și crea ocazii de gol. Dorința depășește putința în unele situații și tensiunea răbufnește în minutul 28 când Zlatinski și Torje se îmbrâncesc după un schimb de replici pe marginea unui presupus penalty cerut de gazde, dar neacordat de ”centralul” Horaţiu Feşnic. Pe lângă tensiune se vede și fotbal, Mitriță fiind aproape de a deschide scorul în două rânduri din lovitură liberă în minutele 38 și 40, în urma celei de-a doua execuții mingea lovind încheietura barelor după ce a fost respinsă cu o paradă de zile mari de către Penedo. Portarul lui Dinamo i-a mai refuzat un gol lui Mitriță în al doilea minut al prelungirilor, atacantul de buzunar al gazdelor trimițând pe jos din marginea careului mare după un raid ce a răvășit defensiva oaspeților. Penedo s-a întins și a atins balonul, care s-a îndreptat agonizant spre poartă, dar a lovit rădăcina barei și a ieșit în corner, astfel încât scorul pauzei a fost cel de la primul fluier al meciului.

La reluare Torje îi încearcă vigilența lui Mitrovic cu un șut din unghi, apoi Bancu reușește deschiderea scorului în minutul 56 după ce a taxat un șir de inexactități ale defensivei dinamoviste. O pasă lungă a lui Tiago Ferreira i-a surprins pe poziții avansate pe Hanca și Maric, mijlocașul stânga al ”leilor” a preluat și după o fentă din corp ce l-a culcat pe Penedo a trimis cu latul din cădere în poarta goală. Tribunele exultă, apoi răsuflă ușurate la șutul peste transversală a lui Monroy din minutul 58, când spaniolul a trimis din mijlocul careului fără a fi incomodat de vreun adversar. Bratu îl pierde pe Hanca, accidentat, însă forța ofensivă a dinamoviștilor nu este afectată. Neavând ce pierde, ”câinii roșii” lasă garda jos și caută lovitura ce îi putea readuce în cărți pentru calificare, dar Pesic șutează pe lângă, din unghi, în minutul 77. Zece minute mai târziu Vlad Olteanu nu prinde cadrul porții cu un șut din unghi, iar meciul se termină spre imensa satisfacție a tribunei arhipline.

CS U Craiova – Dinamo 1-0 (0-0), calificare meritată pentru olteni și debut cu stângul pentru Bratu pe banca dinamovistă.

CS Universitatea Craiova (antrenor Devis Mangia): Mitrovic – R. Popa, Kelic, Tiago Ferreira – Martic, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo (min. 77 Bărbuţ), Mitriţă (min. 55 Burlacu), Băluţă

Dinamo Bucureşti (antrenor Florin Bratu): Penedo – Hanca (min. 62 Romera), Maric, Katsikas, Olteanu – Mahlangu, Monroy – Torje, Nistor, Salomao (min. 88 Palic) – Pesic (min. 77 D. Popa)