Cupa României: Mare surpriză la SlatinaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Sep 2018

Cupa României: Mare surpriză la Slatina

Lupta pentru cele 18 de locuri din faza a cincea, a șaisprezecimilor de finală, a Cupei României este în plină desfășurare. Ieri și astăzi s-au disputat grosul partidelor fazei a patra, unele dintre ele încheindu-se cu surprize notabile. Cea mai importantă a fost eliminarea celor de la FC Argeș, una dintre fruntașele Ligii 2, de către singura reprezentantă a celui de-al patrulea eșalon, CSM Slatina, însă nu sunt de neglijat eliminările fostei prim-divizionare Daco-Getica Bucureşti de către Rapid și a celor de la Metaloglobus în fața unei alte reprezentante a eșalonului 3, Progresul Spartac.

Parcursul slab din campionat pentru CS Balotești a fost continuat cu eliminarea de către Turris Turnu Măgurele, în timp ce celelalte echipe din Liga 2 s-au impus fără probleme în disputele cu formațiile mai slab cotate. Echilibrate au fost partidele de la Cernavodă, unde Dacia Unirea Brăila s-a impus la lovituri de departajare, și Lugoj, golul victoriei Energeticianului fiind înscris în minutul 87. CS Mioveni a învins Pandurii pe sinteticul de la Târgu Jiu și și-au luat revanșa după înfrângerea din urmă cu două săptămâni și jumătate, UTA a revenit și a eliminat ACS Poli, iar duelul celorlalte timișorene s-a încheiat cu victoria în prelungiri a lui ACS Poli.

Mâine au loc alte două partide, la Miercurea Ciuc și la Recea, pentru ca marți la Moreni să se afle ultima calificată în șaisprezecimi.

Marţi, 11 septembrie

CSM Focşani 2007 – CS Sporting Lieşti  0-3 (0-0, 0-0) după prelungiri

CS Tunari – ACS FC Academica Clinceni  0-2 (0-1)

Fotbal Club Rapid – ASC Daco-Getica Bucureşti  2-1 (1-0)

CS Gloria Lunca-Teuz Cermei – CS Luceafărul Oradea  1-4 (0-1)

AFC Unirea 1924 – ACS Industria Galda  3-2 (1-2, 2-2) după penalty-uri

AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele – CS Baloteşti  3-2 (0-0)

Miercuri, 12 septembrie

CSM Bucovina Rădăuţi – CS Ştiinţa Miroslava  2-0 (0-0, 0-0) după prelungiri

CSA Axiopolis Sport Cernavodă – ACS Dacia Unirea Brăila  2-3 (1-2, 2-2) după penalty-uri

AFC Unirea 04 Slobozia – CS Sportul Snagov SA  2-3 (0-1)

AFC Progresul 1944 Spartac – FC Metaloglobus Bucureşti  2-0 (1-0)

CSM Slatina – Fotbal Club Argeş  2-0 (1-0)

CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu – CS Mioveni  1-3 (0-2)

CSM Lugoj – ACS Energeticianul  1-2 (0-1)

AFC Ripensia Timişoara – ASU Politehnica Timişoara  1-2 (1-1, 1-1) după prelungiri

AFC UTA Arad – ACS Poli Timişoara  2-1 (0-1)