Cupa României: Ianis Hagi scrie istorie pentru ViitorulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Apr 2019

Cupa României: Ianis Hagi scrie istorie pentru Viitorul

FC Viitorul a scris o pagină de istorie după ce a obținut prima sa calificare în finala Cupei României în urma a două victorii cu CS U Craiova. Astăzi, în manșa retur disputată la Ovidiu, elevii ”regelui” l-au avut pe Ianis Hagi jucătorul meciului cu două goluri marcate și numeroase alte ocazii de a înscrie.

După succesul de la începutul lunii cu 2-1 pe ”Ion Oblemenco”, constănțenii au răsuflat ușurați după golul din minutul 6 înscris de Ianis cu un șut de la marginea careului de 16 metri la capătul unei îndelungi faze de atac. A fost golul descătușării pentru tinerii jucători ai echipei gazdă, care rataseră în primul minut al jocului tot prin Ianis Hagi o ocazie imensă, șut mult peste transversală dintr-o poziție bună, de la 7 metri singur cu Pigliacelli. Fortes continuă să ridice semne de întrebare suporterilor olteni după ce a ratat în minutul 7 o șansă mare de egalare, șutul său din 12 metri trecând pe lângă poarta lui Cojocaru.

Drăguș a semnat ultima ocazie a primei reprize cu un șut la colțul lung ce a trecut puțin pe lângă bara din dreapta lui Pigliacelli, apoi Casap a deschis partea a doua a jocului cu un șut ce nu a prins cadrul porții oltene. Câteva minute mai târziu Drăguș trimite periculos din afara careului, dar Pigliacelli este atent și scoate balonul ce se ducea sub transversală. Lucrurile se puteau complica în minutul 53 după faultul în careu al lui Cojocaru asupra lui Fortes, dar portarul gazdelor și-a răscumpărat greșeala parând lovitura de pedeapsă dictată de arbitrul Radu Petrescu și executată de Bancu. Cinci minute mai târziu Bărbuț trage de trei ori către poarta Viitorului, dar în două rânduri a fost blocat de Ghiță, apoi a trimis mult pe lângă poartă. A fost ultima șansă de gol a oltenilor, deoarece șutul din minutul 68 al lui Cicâldău de la 16 metri a fost mai mult o pasă la firul ierbii pentru Cojocaru. Partida se încheie cu un gol ”de autor” al lui Ianis Hagi înscris în minutul 86, dribling scurt pe lângă Donkor și scăriță la colțul scurt peste Pigliacelli, astfel încât scorul final a fost FC Viitorul – CS U Craiova 2-0 (1-0).

Așadar, pe 25 mai pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, Astra Giurgiu și FC Viitorul se vor înfrunta pentru trofeul Cupei României, ediția 2019.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Houri, T. Băluţă, Casap - I. Hagi (min. 88 G. Ganea), Rivaldinho (min. 63 Vînă), Drăguş (min. 64 Artean)

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Martic (min. 74 Dimitrov), Donkor, R. Popa, Bancu - Fedele, Cicâldău, Bic (min. 60 Drăghici) - Bărbuț (min. 70 Meza Colli), Fortes, Mihăilă