Cupa României: Golul lui Costache califică CFR-ulBogdan Balas / SportPictures.eu
27 Feb 2019

Cupa României: Golul lui Costache califică CFR-ul

În avanpremiera jocului din ultima etapă a campionatului Ligii 1, Sepsi OSK și CFR Cluj s-au întâlnit la Sfântu Gheorghe într-o partidă contând pentru sferturile de finală ale Cupei României.

Gazdele au fost mai incisive în primele 45 de minute prin șuturile lui Moura (min. 13) și Florin Ștefan (min. 16) ce l-au întrebuințat pe Jesus Fernandez, dar și execuția lui Rus din minutul 31 ce a trecut foarte aproape de buturile clujene. Șutul lui Ioniță din minutul 45 a fost unica ocazie a oaspeților în prima repriză, pentru ca lucrurile să se schimbe totuși după pauză.

Lovitura de cap a lui Omrani din minutul 50 nu a fost destul de plasată pentru a-l învinge pe Fejer, însă zece minute mai târziu, după o intercepție la limita careului gazdelor, atacantul clujenilor i-a pasat decisiv lui Costache, care l-a executat pe Fejer cu un șut la colțul lung. Cea mai frumoasă fază a meciului s-a petrecut în minutul 79 atunci când Hadnagy a executat din mijlocul careului clujean o foarfecă ce a catapultat balonul sub transversală, dar exact pe direcția lui Jesus Fernandez care a respins în corner cu un reflex de zile mari.

S-a încheiat Sepsi OSK - CFR Cluj 0-1 (0-0) și clujenii mai fac un pas către trofeul cu numărul 5.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Eugen Neagoe): Fejer - Rudol, Jovanovic, Rus, Sato - Velev, Vasvari - Moura (min. 57 Mensah), D. Flores, Fl. Ştefan - Hamed

CFR Cluj (antrenor Alin Minteuan): J. Fernandez - Peteleu, Lang, Mureşan, Camora - Deac (min. 77 Djokovic), Hoban, Bordeianu - Al. Ioniţă (min. 88 Moutinho), Omrani, Costache (min. 84 Cr. Manea)