Cupa României - Gazdele, învingătoare pe linie
09 Ian 2014

Echipele de baschet masculin BCM U Piteşti şi CSM Oradea au obţinut victorii, miercuri, în manşa tur a sferturilor de finală ale Cupei României, în faţa formaţiilor U BT Mobitelco Cluj, respectiv BC Timişoara.

În primul meci al serii, BCM U Piteşti a învins formaţia U BT Mobitelco Cluj cu scorul de 84-69 (41-31), gazdele aflându-se în permanenţă la conducerea jocului. Principalii marcatori au fost Ulmer 22 puncte, Barac 19, Sinadinovici 12, pentru BCM U Piteşti, respectiv Baciu 17 puncte, Sparks 16, Silvăşan 11, pentru U BT Mobitelco Cluj. Manşa retur se va juca duminică.

În cea de-a doua partidă, CSM Oradea a câştigat partida cu BC Timişoara, scor 98-82 (47-45). Orădenii s-au desprins doar în partea a doua a jocului, la pauză având doar 2 puncte avantaj, după care scorul a alternat între 15 și 20 de puncte in favoarea lor. La gazde s-au remarcat Subotici, cu 23 puncte, Denison 19, Dillon 14, în timp ce oaspeţii i-au avut în prim-plan pe Jovanovici 24 puncte, Conley 18, Andrei 14 puncte. Manşa retur va avea loc tot duminică.

Ultima partidă din sferturi, care va opune echipele CSU Asesoft Ploieşti şi BC Mureş, se va desfăşura joi seară, iar revanşele celor trei întâlniri se vor juca duminică (12 ianuarie), in sălile din oraşele de pe Bega şi Someş şi luni (13 ianuarie), la Tg. Mureş.