Cupa României: Gata pentru șaisprezecimiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Oct 2016

Cupa României: Gata pentru șaisprezecimi

Astăzi au avut loc ultimele două partide ale turului IV al Cupei României. Ambele echipe de Liga 2 implicate s-au impus în fața contracandidatelor lor care evoluează în ligile inferioare.

CS Păulești, echipă ce activează în Liga a 4-a sau Liga A Prahova, așa cum mai este numită competiția județeană în care evoluează și noua echipă a Petrolului Ploiești, a pornit partida contra celor de la CS Mioveni practic de la 0-1 după ce oaspeții au deschis scorul în minutul 6. Echipa antrenată de Alexandru Pelici a mai punctat o dată în finalul meciului și a obținut o calificare scontată.

Mai multă dramă a fost pe stadionul din Ișalnița, unde ACSO Filiaşi, colegă de serie în Liga 3 cu echipele secunde ale celor de la Steaua, Concordia, Voluntari și CSU Craiova, a primit vizita unei alte reprezentante a Olteniei. CSM Râmnicu Vâlcea, fără Florin Costea în teren, a avut de tras cu ambițioasa trupă din Filiași care a izbutit să egaleze la 1 în ultimul minut de joc, împingând partida în prelungiri, acolo unde au ratat și un penalty în minutul 105 și puteau provoca surpriza. Așa s-a ajuns la loviturile de departajare, unde gazdele au ratat lovitura decisivă și au trecut pe lângă o prezență istorică în șaisprezecimile competiției.

Rezultatele complete ale turului IV sunt următoarele:

Marți, 4 octombrie

Dinamo Bucureşti II - Dunărea Călăraşi  2-0 (1-0)

Aerostar Bacău - Foresta Suceava  0-1 (0-0)

ASU Politehnica Timişoara - Şoimii Pâncota  6-1 (2-0)

Internaţional Băleşti - CNS Cetate Deva  1-3 (0-0, 0-0) d.l.d.

Juventus Bucureşti - Academica Clinceni  0-2 (0-1)

Metalosport Galaţi - SC Bacău  1-0 (1-0)

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic - UTA Bătrâna Doamnă  2-1 (1-0)

SC Popeşti Leordeni - CS Baloteşti  0-1 (0-1)

Avântul Reghin - Olimpia Satu Mare  0-3 (0-1)

Naţional Sebiş - Luceafărul Oradea  0-2 (0-1)

Miercuri, 5 octombrie

CS Afumați - ACS Berceni  3-1 (3-0)

CS Viitorul Domnești - Unirea Tărlungeni  2-3 (0-2)

CS Știința Miroslava - Dacia Unirea Brăila  1-3 (0-1, 1-1) d.l.d.

SCM Pitești - Chindia Târgoviște  1-4 (1-2)

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Brașov  5-1 (1-0)

Joi, 6 octombrie

ACSO Filiași - CSM Râmnicu Vâlcea  5-6 (0-0, 1-1, 4-5) d.l.d.

CS Păulești - CS Mioveni  0-2 (0-1)

Partida Metalurgistul Cugir - FCM Baia Mare nu s-a disputat, deoarece echipa FCM Baia Mare s-a desființat. Astfel, Metalurgistul Cugir este calificată direct în faza următoare.

Șaisprezecimile de finală ale Cupei României sunt programate pe 26 octombrie, fază în care își fac apariția și echipele de Liga 1, tragerea la sorți a meciurilor urmând a avea loc în această seară. Până la sfârșitul acestui an se vor mai disputa optimile de finală pe 14 decembrie, iar sferturile de finală sunt programate pe 29 martie 2017.