Cupa României: Finală onoratăAnna Alcazar / SportPictures.eu
31 Mar 2019

Cupa României: Finală onorată

ACS Sepsi Sic Sf. Gheorghe a intrat în posesia celei de-a patra Cupe a României după o finală de excelentă factură tehnică și spectaculară găzduită de Arena Sepsi. Reeditarea finalei de anul trecut cu CSM Satu Mare a fost mult mai animată, dacă anul trecut elevele lui Zoran Mikes câștigau cu 14 puncte diferență, 62:48, jocul de astăzi a fost decis în ultimul minut de joc de aruncările libere, scorul final fiind 69:65 pentru covăsnence.

Sătmărencele au condus o mare parte din meci și aveau +11 pe tabelă, 46:35, cu trei minute înainte de ultima pauză, dar gazdele turneului au revenit și după ce au început cu handicap de o posesie, 45:48. Decisive în evoluția scorului au fost cele două triple reușite de Annemarie Godri-Părău ce au dus scorul de la 52:53 la 58:53 în favoarea covăsnencelor, care s-au instalat la conducere până cu un minut înainte de ultima sirenă, atunci când sătmărencele au egalat la 63. Patru libere transformate de Solopova și două de Godri-Părău au fost decisive, sătmărencele reușind să mai înscrie doar două puncte prin Amukamara. Nemulțumite de prestația arbitrilor pe finalul meciului, sătmărencele s-au retras la cabine și nu au participat la ceremonia de decernare a premiilor.

Este al patrulea trofeu al covăsnencelor după cele din 2015, 2016 și 2018, în timp ce pentru CSM Satu Mare este a patra finală pierdută după cele cu MCM Târgoviște (2010), ICIM Arad (2011) și ACS Sepsi Sic Sf. Gheorghe, anul trecut.

Iată rezultatele turneului Final Four:

Sâmbătă, 30 martie

Phoenix Știința Constanța – CSM Satu Mare  51:68 (14:18, 14:19, 16:16, 7:15)

CSTB Olimpia CSU Brașov – ACS Sepsi Sic Sf. Gheorghe  50:103 (19:33, 11:25, 7:26, 13:19)